Живот 19.09.2023 10:27

Маск: Постои шанса вештачката интелигенција да не убие

Маск: Постои шанса вештачката интелигенција да не убие

Состанокот на Сенатот, на кој присуствуваа Гејтс, Цукерберг и други, беше критикуван од сенаторите загрижени за влијанието на новата технологија врз човештвото.

Постои шанса – над нулата – вештачката интелигенција да не убие сите. Мислам дека е мал, но постои“, ја сумираше дискусијата Елон Маск на состанокот одржан во американскиот Сенат во средата, додавајќи дека „последиците од недоразбирањето на вештачката интелигенција се сериозни“.

Тричасовната средба, прва од ваков вид одржана во Сенатот, ги собра највлијателните личности од областа на интернетот, вештачката интелигенција и речиси сите институции кои можат да манипулираат со факти во различни области од животот. Средбата е невообичаена не само по списокот на учесници, туку и по тоа што вакви прашања никогаш досега не биле дискутирани во Сенатот.

Присутни беа основачот на „Мајкрософт“ Бил Гејтс, сопственикот на „Мета“ Марк Цукерберг и веќе споменатиот сопственик на социјалната мрежа „Икс“ (поранешен „Твитер“) Маск. Имаше и менаџери на најголемите ИТ компании: „Гугл“, „Опен АИ“, „Енвидија“ и ИБМ.

Самиот Маск придонесе за мислењето дека стравот од вештачката интелигенција не е само страв на поддржувачите на теориите на заговор, кои на почетокот на оваа година заедно со ко-основачот на „Епл“ Стив Возниак повикаа да се запре развојот на вештачка интелигенција. Тие го потпишаа писмото, заедно со повеќе од илјада потписници: научници, претприемачи и истражувачи, и повикаа на пауза во развојот на вештачката интелигенција најмалку шест месеци за да може човештвото да ги процени ризиците и да се увери дека е безбедна. Патем, Маск седеше на спротивниот крај од собата од Цукерберг, што веројатно е првпат тие двајца да се сретнат по неуспешниот распоред на директната борба.

Вештачката интелигенција станува конкурентна во решавањето на многу проблеми, но во исто време расте стравот дека развојот на „нечовечките“ умови ќе ги надмине, надмудри и замени човечките. На Светскиот владин самит во Дубаи во февруари, Маск јасно предупреди дека човештвото треба да биде загрижено за опасностите што ги носи вештачката интелигенција и треба да се справи со нејзината регулатива.

Така, состанокот во Сенатот беше организиран за да се најде начин да се максимизираат придобивките и да се минимизира штетата, што ќе биде тешка задача, како што најави лидерот на мнозинството во Сенатот Чак Шумер, кој ја организираше првата од деветте сесии. Состанокот ги собра технолошките извршни директори, влијателните лидери на граѓанското општество и повеќе од 60 сенатори. Сепак, оние кои се убедени дека вештачката интелигенција е алатка за контрола, негодуваат што таа се одржува зад затворени врати.

Јасно е дека вештачката интелигенција не може да се остави сама на себе, но кој ја контролира сè уште не е јасно и тешко дека ќе биде наскоро. Официјален претставник на „Мајкрософт“ предупреди дека вештачката интелигенција не може да постои на автопилот, но формализирањето на копилотот сè уште е далеку од именување.

Маск на новинарите по состанокот им рече дека мисли дека веројатно ќе има посебна агенција која ќе ја регулира вештачката интелигенција во одреден момент, а Шумер заклучи дека по неколку сесии, законодавството ќе биде изготвено „во рок од неколку месеци, а не за години“.

Оваа прва сесија имаше за цел да развие консензус додека Сенатот се подготвува да подготви закон за регулирање на индустријата за вештачка интелигенција. Сите присутни ги кренаа рацете во гласањето за дали федералната влада треба да ја надгледува вештачката интелигенција. Но, според учесниците, консензусот за тоа каква треба да биде таа улога и спецификите на законот сè уште се во темнина.

Бил Гејтс зборуваше за потенцијалот на вештачката интелигенција да ги нахрани гладните, а неименуван учесник повика да се потрошат десетици милијарди на „трансформациска иновација“ што може да ги отклучи придобивките од вештачката интелигенција.

Дел од законот за вештачка интелигенција веќе се појави на Капитол Хил и се обидува да ја заузда индустријата на различни начини, но притисокот на Шумер претставува напор на повисоко ниво за координирање на законодавната агенда на Конгресот за ова прашање.

Републиканскиот сенатор од Мисури Џош Хејли ја нарече седницата „џиновски коктел“ за технолошката индустрија.

„Не знам зошто би ги поканил сите најголеми монополисти во светот да дојдат и да му даваат совети на Конгресот како да им помогне да заработат повеќе пари, а потоа да го затворат за јавноста“, рече Хејли.

Тој е ко-спонзор на легислативата воведена во вторникот од демократската сенаторка од Минесота, Ејми Клобучар, со која ќе се забрани употребата на генеративна вештачка интелигенција за создавање на погрешни политички реклами. И демократскиот сенатор од Конектикат Ричард Блументал го критикуваше состанокот, велејќи дека не е доволно за да се решат општествените ризици од вештачката интелигенција.

Законодавната рамка што тие неодамна ја претставија повикува на воспоставување на ново независно набљудување на вештачката интелигенција, како и режим на лиценцирање за развој на вештачка интелигенција и можност луѓето да ги тужат компаниите за штета предизвикана од вештачка интелигенција.