Живот 29.10.2018 14:05

Меркел поразена на изборите во Хесен – планира ли да се повлекува од претседателската функција?

Меркел поразена на изборите во Хесен – планира ли да се повлекува од претседателската функција?
BERLIN, GERMANY - OCTOBER 21: German Chancellor and leader of the German Christian Democrats (CDU) Angela Merkel and CDU lead candidate in Hesse state elections Volker Bouffier (not pictured) speak to the media after a meeting of the CDU leadership at party headquarters on October 21, 2018 in Berlin, Germany. Hesse is to hold state elections on October 28 and polls indicate both the CDU and the German Social Democrats (SPD) will fair poorly compared to previous elections. (Photo by Sean Gallup/Getty Images)

Германската канцеларка, Ангела Меркел им пренела на првите луѓе во нејзината Христијанско-демократска унија (ЦДУ) дека нема повторно да се кандидира за претседател на партијата на изборната конференција што ќе се одржи во декември, јавува „Ројтерс“.

Според новинската агенција, која се повика на извор од ЦДУ, со одрекувањето на Меркел од претседателската функција ќе започне трката за наследник на местото на германската канцеларка.

„Блумберг“ јави дека веднаш по објавувањето на веста во Берлин, бил забележан пад на еврото на берзата.

„Билд“ пишува дека Меркел знае да ги чита знаците, па проценила дека е време некој друг да ја води „локомотивата Европа“.

На вчерашните регионалните избори во земјата, во покраината Хесен конзервативната Христијанска демократска заедница (ЦДУ) и Социјалдемократската партија на левиот центар доживеаја значителен пораз, додека Партијата на зелените и десничарската Алтернатива за Германија бележат подобри резултати. Во последните месеци, ЦДУ и СПД ја губат поддршката на национално ниво, а коалицијата речиси дојде до колапс. Изборите во Хесен се само две недели по оние во Баварија, каде партијата на Меркел претрпи огромни загуби.