Актуелно 07.02.2019 20:35

Могерини повика на мирно и политичко решение во Венецуела

Могерини повика на мирно и политичко решение во Венецуела

Високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини денеска повторно побара мирно и политичко решавање на кризата во Венецуела.

Таа на отворањето на состанокот на Меѓународната контакт група во Уругвај истакна дека такво решение претставува единствен начин да се избегне натамошен хаос во Венецуела.

Претседателот на Венецуела Николас Мадуро е повикан од граѓаните кои протестираат да се замине од власт, а истовремено три милиони луѓе ја напуштиле земјата и заминале во странство.