Економија 21.02.2024 09:54

Нафтената моќ на Америка се приближува до својот врв

Нафтената моќ на Америка се приближува до својот врв

Бумот на американската нафта од шкрилци кој во голема мера го пригуши растот на цената на нафтата во изминатите две години завршува.

Производството на сурова нафта во земјата се очекува да порасне за само 170.000 барели дневно во 2024-та година во споредба со минатата година. Ова е најскромниот годишен пораст на производството од 2016-та година, со исклучок на пандемијата, пишува „Wall Street Journal“.

Зголеменото производство на нафта во САД помогна да се ограничат придобивките од цената на нафтените пазари и покрај намалувањето на производството од страна на Организацијата на земјите извознички на нафта (ОПЕК) и глобалните превирања, вклучително и војната во Газа.

Зголемувањето на производството беше поттикнато од приватните компании кои ја зајакнаа работата на нивните платформи откако руската инвазија на Украина ја турна цената на нафтата над 120 долари за барел на почетокот на 2022-ра година.

Тој раст сега се очекува драстично да забави. Падот на цената на нафтата ги натера производителите да ја преоценат активноста на нивните машини за дупчење од минатата година. Многу од операторите на сега напуштените бунари беа купени од поголеми играчи кои бараа начини да се прошират во САД. Овие големи јавни претпријатија им дадоа приоритет на враќањето на готовината на акционерите пред да започнат ново дупчење.

„Лесноста на растот исчезна, освен ако некој не излезе со многу драматична нова техничка иновација“, рече Пол Хорснел, шеф за истражување на стоки во „Standard Chartered Bank“.

Минатата недела, аналитичарите на „Morgan Stanley“ ја намалија проценката за производството на нафта во САД оваа година и ја зголемија прогнозата за цената на Брент на 80-85 долари за барел од претходната проценка од 75-80 долари за барел.

Набргу потоа, „Diamondback Energy“ објави дека ја купува приватната компанија за дупчење „Endeavor Energy“ и посочи дека приоритет ќе ги контролира трошоците.

Приватните компании како „Endeavor“ се американските производители кои го зголемија производството во последниве години кога цените беа високи и го намалија кога нафтата падна. Според „S&P Global Commodity Insights“, десет приватни производители, вклучувајќи го и „Endeavor“, сочинуваат половина од зголемувањето на производството во Пермскиот басен помеѓу декември 2019-та и март 2023-та година.

Пермскиот басен, кој го зафаќа Западен Тексас и југоисточниот дел на Ново Мексико, е одговорен за речиси целиот раст на производството на нафта во земјата по пандемијата. Минатата година, САД произведуваа околу 12,9 милиони барели нафта дневно, што е рекордно високо ниво и го засенува производството на која било друга земја во светот.

Но, бројот на нафтени платформи кои работат во САД е намален за речиси 20% од крајот на 2022-ра година на околу 500.

Падот сигнализира огромно забавување на растот во услови на презаситеност од нови дупчење, каде што производството брзо опаѓа во раните фази на развој на нова локација, рече Хорснел од „Standard Chartered“.

39 приватни компании за истражување и производство беа купени од јавните претпријатија во 2023-та година, според аналитичката фирма „Enverus“. Тоа вклучува четири од првите 10 фирми што го поттикнаа враќањето на Пермскиот басен по пандемијата.

Лудилото за склучување договори ги исцрпи залихите на неискористени локации во земјата. Компаниите кои сакаат да се купат често вршат хидраулични фрактури на веќе започнатите локации за дупчење за да го зголемат производството и да изгледаат попривлечни за купувачите. „Hess“, на пример, драматично го зголеми фракингот во регионот Бакен во Северна Дакота пред да биде објавено неговото преземање од „Chevron“ во октомври, според консултантската компанија „Energy Aspects“.

„Во меѓувреме, поголемите играчи треба да работат на интегрирање на нивните аквизиции. Тие, исто така, имаат тенденција да го ограничат својот фокус на најдобрите перспективи на комбинираните компании“, рече Мајкл Остман, извршен директор на „Tall City Exploration“, приватен оператор со седиште во Пермскиот басен.

Сепак, некои аналитичари веруваат дека американската нафтена индустрија би можела повторно да го изненади пазарот. Волт Канцелар, енергетски стратег во „Macquarie“, очекува земјата да произведува 660.000 барели дневно повеќе во декември оваа година отколку во истиот месец во 2023-та година, бидејќи ефикасноста на дупчењето има тенденција да се зголемува како што се намалува бројот на бунари. Останатите приватни компании, заедно со новите, исто така би можеле да го зголемат производството, додава тој.

Дури и големите јавни претпријатија ќе најдат начин да го зголемат производството ако цените се доволно високи доволно долго, посочува Крис Рајт, извршен директор на фракинг компанијата „Liberty Energy“.

„Луѓето нема да ги променат своите планови во краткорочни скокови, но капацитетот на САД да го зголеми производството на нафта не е исчезнат“, вели Рајт. ()