Живот 17.06.2020 15:27

Одберете вино

Одберете вино

Црно вино

Една мала чаша (околу 175 милилитри) од ова вино во просек содржи околу 148 калории. Тоа е колку една рака бадеми или пакетче пуканки. Голема чаша – 250 милилитри – содржи 211 калории, како една лажица путер од кикирики или чинија со јаболка. А во шише вино има 644 калории – што по калориска вредност одговара на чизбургер со порција помфрит. Од сите сорти, црното вино е најхранливо, но и најздраво. Содржи хранливи материи (ресвератрол и кверцетин – најсилните антиоксиданти) и, според многу експерти, може да се користат како превенција од кардиоваскуларни заболувања.

Бело вино

Чаша од 175 милилитри содржи 142 калории – отприлика како една голема банана. Големо шише содржи околу 605 калории. Можеме да кажеме дека ова е цела порција сладолед од карамела. За жал, покрај богатиот вкус, белото вино има неколку предности – има значително помалку корисни материи од црното.

Розе вино

Дали ви се допаѓа да пиете разладено розе? Имајте на ум дека мала чаша – скоро како во случајот со црно вино – ќе ви донесе 147 калории. Размислете, можеби вреди да го замените виното со чаша од вашето омилено капучино? По содржината на калории, овие пијалоци се исти, но од виното ви е потешко да спиете, додека од кафе, напротив можете да чувствувате дополнителна енергија.