Економија 01.02.2024 12:18

Остар пад на акциите на Волстрит откако стана јасно дека ФЕД нема да ги намали каматните стапки

Остар пад на акциите на Волстрит откако стана јасно дека ФЕД нема да ги намали каматните стапки

Акциите на Big Tech доживеаа силен удар откако се изјаловија високите очекувања што предизвика остар пад во средата на Волстрит. Загубите на пазарот се влошија откако Федералните резерви посочија дека веројатно нема да ги намали каматните стапки во март, како што се надеваа многу трговци.

Индексот Standard & Poor’s 500 падна за 1,6% за најлошиот ден од септември. Се движеше помеѓу поскромни и поостри загуби низ немирното попладне, бидејќи трговците ги одложуваа облозите за тоа кога ФЕД ќе почне да ја намалува својата главна каматна стапка од највисокото ниво од 2001 година.

Падот на акциите на Big Tech го повлече Nasdaq композитот до водечка загуба на пазарот од 2,2%. Индустрискиот индекс Дау Џонс, кој има помалку акцент на технологијата, падна за поскромни 0,8%.

Alphabet беше една од најголемите на пазарот и падна за 7,5% и покрај тоа што објави посилен профит и приход за последниот квартал отколку што очекуваа аналитичарите. Под површината, аналитичарите укажаа на некои загрижувачки трендови во тоа колку матичната компанија на Google заработува од рекламирањето.

Поголемиот предизвик, сепак, можеби беа големите очекувања со кои се соочува компанијата по колку нејзините акции пораснаа минатата година. Другите акции на Big Tech, кои исто така претставуваа непропорционален дел од релито на S&P 500 до рекорд, исто така се мачеа во средата соочени со високите очекувања.

Мајкрософт падна за 2,7% иако испорача посилен профит и приход од очекуваното. Еден аналитичар, Ден Ајвс од Wedbush Securities, дури го нарече својот квартален извештај „ремек дело што треба да се закачи во Лувр“.

Тесла, уште еден член на групата акции со прекар „Величествените Седум“, падна за 2,2%. Судијата во Делавер пресуди еден ден претходно дека неговиот извршен директор, Илон Маск, нема право на значајниот пакет компензација што му беше доделен претходно.

Величествените Седум беа одговорни за поголемиот дел од враќањето на S&P 500 минатата година, а уште тројца членови треба да ги пријават своите најнови квартални резултати во четврток: Amazon, Apple и Meta Platforms, матичната компанија на Facebook и Instagram. Очекувањата се големи и за нив.

Покрај Величествените Седум, акциите се зголемија до рекорди поради надежите дека заладувањето на инфлацијата ќе ја убеди ФЕД да ги намали каматните стапки неколку пати оваа година. Ваквите намалувања ќе го релаксираат притисокот врз економијата и ќе ги поттикнат инвеститорите да плаќаат повисоки цени за акциите.

Но, ФЕД во средата ја остави својата основна каматна стапка стабилна и јасно стави до знаење дека „не очекува дека ќе биде соодветно“ да ги намали стапките „сè додека не добие поголема доверба дека инфлацијата се движи одржливо кон“ нејзината цел од 2%. „Ние воопшто не прогласуваме победа“, рече претседателот на ФЕД Џером Х. Пауел. Тој рече дека е малку веројатно дека ФЕД ќе го достигне тоа ниво на удобност до следниот состанок во март.

Но, Пауел, исто така, рече дека претставниците на ФЕД веќе имаат одредена доверба дека тој ден ќе пристигне. Тие само треба да видат повеќе месеци податоци кои потврдуваат дека инфлацијата оди одржливо пониско. „Имаме доверба“, рече тој. „Се зголемува, но сакаме да добиеме поголема самодоверба“. Пауел ја призна дека прераното намалување на стапките би можело да предизвика инфлациски притисоци.

Приносите на државниот трезор на пазарот на обврзници се движеа нагоре и надолу по објавувањето на ФЕД. Тие беа пониски порано по неколку помеки од очекуваните извештаи за економијата. Приносот на 10-годишниот трезор падна на 3,92% од 4,04% доцна во вторникот. Во октомври беше над 5% и на највисоко ниво од 2007 година.

Сè на сè, S&P 500 падна за 79,32 поени на 4.845,65. Dow падна за 317,07 поени на 38.150,30, а Nasdaq падна за 345,89 поени на 15.164,01. На берзите во странство, индексите повторно остро паднаа во Кина поради континуираните грижи за слабото економско закрепнување и проблемите за силно задолжените развивачи на имот во земјата. Акциите беа измешани на друго место во Азија и скромно паднаа во Европа. ()