Економија 22.11.2023 14:02

ОТКАКО СО МЕСЕЦИ ДОМИНИРАА НИСКИТЕ ЦЕНИ НА НАФТАТА, МОЖЕМЕ ЛИ ДА ОЧЕКУВАМЕ ТАА ДА ПОСКАПИ ВО 2024?

ОТКАКО СО МЕСЕЦИ ДОМИНИРАА НИСКИТЕ ЦЕНИ НА НАФТАТА, МОЖЕМЕ ЛИ ДА ОЧЕКУВАМЕ ТАА ДА ПОСКАПИ ВО 2024?

Цените на суровата нафта ја започнаа неделата со добивки во услови на зголемени очекувања дека ОПЕК + ќе ги продлабочи доброволните намалувања на производството. И суровата нафта од типот „брент“ и „Вест Тексас интермедит“ денеска забележаа скромни добивки во трговската размена во Азија во средината на утрото, при што нафтата „брент“ остана над 81 долар, каде што се искачи во петокот, а WTI над 76 долари за барел.

Членките на ОПЕК + ќе се состанат следната недела за да разговараат за производствената политика, а Ројтерс цитира три неименувани извори од картелот дека ОПЕК + ќе разговара за дополнителни намалувања на производството. Дискусијата се одвива по четиринеделната серија загуби за нафтата, бидејќи воената премија од војната меѓу Израел и Хамас се расипа.

„Нашиот статистички модел на одлуки на ОПЕК сугерира дека подлабоките намалувања не треба да се исклучат со оглед на падот на шпекулативното позиционирање и временските распространети податоци, како и повисоките од очекуваните залихи“, велат аналитичарите на Голдман Сакс, цитирани од Ројтерс.

„Стана појасно дека билансот на нафта за остатокот од оваа година не е толку затегнат како што првично се очекуваше. Поголемата понуда од очекуваната еродираше голем дел од очекуваниот дефицит во текот на 4-от 23. И како што стојат работите, пазарот сè уште се очекува да се врати на вишок во 1-виот квартал на 24-та година“, изјавија во петокот Ворен Патерсон и Ева Ментеј од ING.

Во исто време, Блумберг го цитираше Патерсон во нова белешка дека ИНГ очекува Саудиска Арабија и Русија да ги продлабочат своите намалувања на производството, додавајќи „Сепак, она што е помалку јасно е дали пошироката групација ОПЕК + ќе направи дополнителни намалувања“.

Ако другите членки на ОПЕК + се приклучат на намалувањето на производството, вишокот на понудата што се очекува за првиот квартал од следната година може да исчезне, велат истражувачите на ИНГ.
Шансите другите членки на ОПЕК + да се приклучат во намалувањата засега остануваат нејасни, но со оглед на тоа што цената на нафтата падна за близу 20% од крајот на септември, веројатноста за пошироки намалувања е секако на маса.

Истовремено, понудата на нафта од производителите кои не се членки на ОПЕК +, предводени од САД, е повисока од предвиденото, што укажува на пазарен суфицит на почетокот на следната година и прави посилен случај за префрлање на саудиските и руските намалувања во 2024 година.

„Има јасна загриженост околу побарувачката во следната година, особено околу Кина, која ОПЕК оваа недела се обиде да ја ублажи, без успех“, рече Крег Ерлам, висок пазарен аналитичар во OANDA, во четвртокот, откако цената на нафтата се намали за 5 отсто во една. ден.

„Неодамнешниот тренд може да им отежни на Саудиска Арабија и Русија да дозволат нивните еднострани намалувања да истечат на крајот на годината, што е нешто што пазарите може постепено да го ценат“, додаде Ерлам.

„Недостигот на заложба за продолжување досега може да ја одрази желбата за не, но како што видовме толку често во минатото, производителите ќе направат се што е потребно за да ја поддржат цената“.

Според Оле Хансен, раководител на стоковната стратегија во Saxo Bank, краткорочниот ризик од дополнителна слабост на цените на нафтата „не може да се исклучи со оглед на континуираниот притисок на продажбата од фондовите фокусирани на моментумот, но трговците може да го разгледаат и ризикот од дополнителни активности за ги поддржуваат цените од ОПЕК и од не-ОПЕК кога ќе се сретнат на 26 ноември“.

Стратезите на ING, Ворен Патерсон и Ева Ментеј, напишаа во петочната белешка дека „Слабоста на цените што ја гледаме значи дека е сè поверојатно Саудијците да го префрлат дополнителното доброволно намалување од 1 MMbbls/d на почетокот на следната година. Тоа треба да помогне да се избрише очекуваниот вишок и да се обезбеди одредена поддршка на пазарот“. ()