Живот 04.03.2024 12:59

Ова е листа на најбогатиете луѓе во светот кој во март се збогатија за дополнителни 115 милијарди долари

Ова е листа на најбогатиете луѓе во светот кој во март се збогатија за дополнителни 115 милијарди долари

Од 1 март, 10-те најбогати луѓе на планетата вредат вкупно 1,56 трилиони долари, 115 милијарди долари повеќе отколку еден месец порано.

Новина е што првиот човек на американската корпорација Мета Марк Цукерберг напредуваше за едно место, додека Индиецот Мукеш Амбани се врати во топ 10 најбогати за прв пат во последните две години.

Исто така, Илон Маск ја загуби титулата најбогат човек на светот во јануари, бидејќи акциите на неговиот производител на електрични автомобили паднаа.

Тој е втор на листата, неговото богатство се зголеми од 182,6 милијарди долари на нешто повеќе од 200 милијарди долари, намалувајќи ја разликата меѓу него и Бернар Арно од Франција, кој ја предводи глобалната компанија за луксузни стоки LVMH.

Арно имаше многу добар месец, додавајќи 19 милијарди долари на неговата нето вредност, но не толку добро како Маск, чие богатство скокна за 27 милијарди долари.

Сепак, никој на листата на богати немаше толку добар месец како Марк Цукерберг, чие богатство се зголеми за речиси 35 милијарди долари, што е најголема добивка од сите 10 на листата, благодарение на значителниот скок на цената на акциите на Мета.

Доволно беше Цукерберг да се искачи на 4-то место во светот, од 5-то во февруари, заменувајќи ги местата со Лери Елисон од Oracle.

Мукеш Амбани, индискиот милијардер се врати во топ 10 за прв пат од февруари 2022 година, заменувајќи го коосновачот на Google Сергеј Брин на 10-то место.

Неговата корпорација Reliance Industries, која неодамна го отфрли својот дел за финансиски услуги, го достигна највисокото ниво на сите времиња на 15 февруари. Disney на 28 февруари објави дека ќе ги спои своите индиски операции со Ambani’s Reliance Industries, договор вреден 8,5 милијарди долари.

Од полноќ на 1 март, богатството на Амбани вреди 114,4 милијарди долари.

Уште неколку факти за луѓето од листата на најбогати

Девет од 10-те најбогати луѓе во светот се побогати од пред еден месец.

Форбс ги следи светските милијардери од 1987 година. Минатата година на годишната листа на Форбс имало 2.640 такви. Во текот на годината, Форбс секојдневно го ажурира своето богатство.

Многу милијардери имаат голем дел од нивната нето вредност во акциите на компанијата што ја основале или ко-основале. Како што се движи цената на акциите, така и нивното богатство се движи со неа. Подолу се уште неколку факти за 10-те најбогати луѓе во светот според Форбс.

Бернард Арно е најбогатиот човек на светот и таа позиција ја зазеде во првата половина на 2023 година. Неговото богатство се зголеми за речиси 10 милијарди долари во текот на февруари 2024 година.

Илон Маск падна на второто место на последниот ден од јануари 2024 година, по пресудата која го поништи неговиот пакет за плаќање од 51 милијарда долари, што најверојатно ќе биде обжалено.

Осум од 10-те најбогати луѓе во светот се Американци, вклучувајќи ги Џеф Безос, Лери Елисон и Бил Гејтс. Индија повторно се приклучи на листата на 10 најбогати луѓе во светот за прв пат од февруари 2022 година.

Десетте најбогати луѓе според листата на Форбс од 1 март се сите мажи, а секој од нив вреди 100 милијарди долари или повеќе.

Подолу е листа на 10 најбогати луѓе во светот и вредноста на нивното богатство:

Топ 10 најбогати во светот:

Бернард Арно 229,8 милијарди долари

Илон Маск 209,7 милијарди долари

Џеф Безос 195,5 милијарди долари

Марк Цукерберг 172,3 милијарди долари

Лери Елисон 139,4 милијарди долари

Ворен Бафет 134,6 милијарди долари

Бил Гејтс 127,5 милијарди долари

Стив Балмер 121,5 милијарди долари

Лери Пејџ 115,1 милијарди долари

Мукеш Амбани 114,4 милијарди долари ()