Актуелно 13.12.2023 12:39

Пензионерките не се предаваат – месат кифли и добро заработуваат

Пензионерките не се предаваат – месат кифли и добро заработуваат

Додека некои пензионери уживаат во своето слободно време, други се обидуваат да го искористат најдобро што можат за да заработат некој денар и да го зголемат домашниот буџет. Еден од начините на кој многу пензионерки го прават тоа е преку месење и печење кифли кои ги продаваат по нарачка.

На социјалните мрежи кружат огласи од жени кои продаваат кифли по цена од 350 денари за килограм. Една од нив е и Велика Стојановска од Кисела Вода, која се занимава со овој бизнис веќе две години.

Таа вели дека меси кифли секој ден, а нарачките ги добива преку Фејсбук или преку телефон.

„Многу често добивам нарачки, особено во овој период на слави, но и за родендени и приватни забави. Секој ден месам околу 10 килограми кифли, а ги печам во рерна. Кифлите ги пакувам во кеси и ги испорачувам со такси или преку карго-достава. За еден килограм кифли наплаќам 350 денари, но од тие пари морам да ги платам и трошоците за брашно, маргарин, квасец, сол, шеќер, вода, струја. На крајот, ми остануваат околу 150 денари чиста заработка”, раскажува Велика.

Таа додава дека со овој дополнителен приход може да си купи некои потребни работи за дома, да си плати сметки или да оди на лекар.

„Пензијата ми е мала, само 12.000 денари, а животот е скап. Со оваа работа можам да си помогнам малку, а и да си го скратам времето. Не сакам да седам дома и да се жалам. Сакам да бидам корисна и да се чувствувам вредна”, објаснува Велика.

Велика не е единствената пензионерка која се занимава со продажба на кифли. На социјалните мрежи има десетици огласи од жени кои нудат своите производи, а некои од нив имаат и свои фан страници каде што ги промовираат своите кифли.

Според нив, ова е начин да се заработи некој денар, но и да се запознаат нови луѓе и да се создадат пријателства.

„Многу сум среќна кога добивам комплименти за моите кифли. Луѓето ме ценат и ме почитуваат. Имам многу редовни клиенти, а некои од нив станаа и мои пријатели. Ова е повеќе од работа, ова е начин на живот”, вели Снежана Билјановска од Карпош, која продава кифли од пред една година.