Живот 18.12.2023 10:11

Почина основачот на контроверзната кинеска компанија за вештачка интелигенција SenseTime

Почина основачот на контроверзната кинеска компанија за вештачка интелигенција SenseTime

Основачот милијардер кој стои зад кинескиот гигант за вештачка интелигенција SenseTime, почина од непозната болест на 55 години. Танг Ксијаоу, милијардерот основач на кинескиот гигант за вештачка интелигенција SenseTime, директор на лабораторијата Пуџианг, директор на лабораторијата за вештачка интелигенција во Шангај и професор на кинескиот универзитет во Хонг. Конг почина во петокот поради неоткриени „здравствени проблеми“, се вели во соопштението објавено од делумно државната компанија.

Некрологот објавен од компанијата не прецизираше од каков тип на здравствени проблеми Танг починал или дали неговата болест била претходно позната.

Контроверзната кинеска компанија за вештачка интелигенција, основана во 2014 година, некогаш беше највредниот стартап со вештачка интелигенција во светот, делумно поради нејзините директни врски и финансирање од кинеската влада. Компанијата развива технологии, вклучително и препознавање на лица, откривање објекти и анализа на видео и слики со помош на вештачка интелигенција.

Претставниците за SenseTime не одговорија веднаш на барањето за коментар од Business Insider.

Смртта на Танг доаѓа само неколку недели откако американска финансиска компанија, Гризли Рисрч, ја обвини кинеската компанија за вештачка интелигенција за вештачки надувување на приходите, сугерирајќи дека SenseTime се вклучил во „многу сомнителни шеми за враќање на приходите“, во кои компанијата директно или индиректно обезбедувала средства на клиентите кои биле искористени за купување стоки од SenseTime кои можеби никогаш не биле испорачани.

„Ние веруваме дека основната дејност на SenseTime за препознавање лице стана позната како непрофитабилна поради интензивната конкуренција и фактот што кинеската влада едноставно не прави пракса да доделува високопрофитабилни договори на мнозински бизниси во странска сопственост“, се вели во својот извештај објавен на Grizzly Research. кон крајот на ноември.

Иако компанијата тврдеше во поднесување до берзата во Хонг Конг дека извештајот е „без основаност и содржи неосновани наводи и погрешни заклучоци и толкувања“, акциите на SenseTime сепак беа длабоко погодени од обвинувањата, паѓајќи за речиси 10% во пресрет на вести, со што вкупните загуби на повеќе од 40% досега оваа година – и повеќе од 80% од нејзиното ИПО, објави Форбс.

Во времето на неговата смрт, Танг имаше нето вредност од 1,1 милијарда долари, целосно составена од вредноста на неговите акции во SenseTime, според Форбс.

()