Економија 18.01.2024 09:48

Повеќе од 60 водечки економисти песимисти : Годината ќе биде неизвесна, економиите ќе ослабат

Повеќе од 60 водечки економисти песимисти : Годината ќе биде неизвесна, економиите ќе ослабат

Оваа 2024 година веројатно ќе биде бурна година за глобалната економија бидејќи економскиот раст забавува и геополитичките тензии растат ширум светот, покажа анкетата на Светскиот економски форум (СЕФ), како што објави Бизнис инсајдер.

СЕФ анкетираше повеќе од 60 водечки економисти пред годишниот состанок во швајцарскиот ски-центар Давос оваа недела.

Повеќе од половина од испитаниците рекоа дека глобалната економија ќе ослабне оваа година, при што 70% предвидуваат послаби финансиски услови, верувајќи дека централните банки, вклучително и Федералните резерви на САД, ќе почнат да ги намалуваат каматните стапки во текот на 2024 година.

Над 80% од економистите очекуваат геополитичките тензии да ја поттикнат нестабилноста на берзите и економската несигурност, додека околу три четвртини од испитаниците очекуваат вештачката интелигенција да поттикне иновации во понапредните економии оваа година.

„Во услови на зголемена дивергенција, отпорноста на глобалната економија ќе биде тестирана во наредната година“, рече извршниот директор на СЕФ Саадија Захиди. „Иако глобалната инфлација се намалува, растот застој, финансиските услови остануваат тесни, глобалните тензии се продлабочуваат и нееднаквостите растат“, рече таа.

Директорите на Волстрит се загрижени за зголемената геополитичка нестабилност откако избувна војната на Блискиот Исток во октомври, иако тие грижи не го спречија растот на акциите во последните два месеци од 2023 година.

Шефот на JPMorgan Chase, Џејми Дајмон, во интервју за британскиот Sunday Times во ноември рече дека руската инвазија на Украина и војната на Израел со Хамас може да предизвикаат најсериозната глобална криза од 1938 година, додека милијардерот, основачот на Bridgewater Associates, Реј Далио, постојано предупредуваше на потенцијална војна во кои би биле вклучени САД и Кина.

И покрај мрачните најави, индексот VIX, т.н „мерачот на страв“ е блиску до најниското ниво од периодот пред пандемијата, што сугерира дека трговците не се толку загрижени. ()