Економија 25.10.2018 14:47

Продажбата избриша 33 милијарди американски долари на технолошките титани

Продажбата избриша 33 милијарди американски долари на технолошките титани

Гитантите во технолошкиот сектор беа еден од најголемите губитници по вчерашните масовни продажби на „Wall Street“.

Индексот на „Nasdaq Composite“ ја прекина трговската сесија во средата длабоко на црвена територија со пад од 4,4%, што претставува најголем пад во последниве седум години.

Ова доведе до губење на речиси 33 милијарди долари што ги уништи 61-те најбогати луѓе во технолошкиот сектор, според „Bloomberg Billionaires Index“.

Основачот на „Amazon.com“, Џеф Безос, кој ја има титулата најбогат човек во светот, изгуби 8,2 милијарди долари. Како резултат на тоа, неговото богатство се намали на 138 милијарди долари. Во меѓувреме, извршниот директор на „Facebook“, Марк Цукерберг изгуби 3,2 милијарди долари.

Богатството на коосновачите на „Google“, Лари Пејџ и Сергеј Брин, се намалија за вкупно 4,5 милијарди долари.

Најбогатите 500 луѓе во индексот на „Bloomberg“ изгубиле вкупно 71 милијарда долари поради вчерашните лоши резултати на пазарите. По тргувањето во средата, реперот „Dow Jones Industrial Average“ беше во можност да ја избрише добивката за целата година, а „S & P 500“ се намали над 3% од неговата вредност.