Економија 27.02.2024 09:47

Русија забрани извоз на бензин од 1 март, само четири земји се изземени

Русија забрани извоз на бензин од 1 март, само четири земји се изземени

Русија во вторникот објави шестмесечна забрана за извоз на бензин од 1 март за да се компензира за зголемената побарувачка од потрошувачите и земјоделците и да се овозможи планирано одржување на рафинеријата.

Забраната, пренесува Business Standard, ја потврдила и портпаролката на вицепремиерката Александра Новак.

Русија претходно воведе слична забрана помеѓу септември и ноември минатата година за да се справи со високите домашни цени и недостигот.

Само четири поранешни советски држави – Белорусија, Казахстан, Ерменија и Киргистан – беа изземени.

Овој пат, забраната нема да важи за земјите-членки на Евроазиската економска унија, Монголија, Узбекистан и двата отцепени региони на Грузија поддржани од Русија – Јужна Осетија и Абхазија. ()