Економија 15.12.2023 14:43

Русија заработила повеќе пари од извозот на нафта во октомври отколку пред војната во Украина

Русија заработила повеќе пари од извозот на нафта во октомври отколку пред војната во Украина

Русија заработила повеќе пари од извозот на нафта во октомври отколку во кој било од месеците пред војната во Украина, пишува Блумберг. Во октомври Русија оствари нето приходи од нафта од 11,3 милијарди долари. Тоа е повеќе од она што земјата го направила во еден месец пред да ја нападне Украина во февруари 2022 година. Приходите остварени во октомври беа исто така највисоки од мај 2022 година, кога цените беа нестабилни по избувнувањето на војната.

Октомврискиот извоз на нафта на Русија изнесува околу една третина од вкупниот нето буџетски приход на земјата за месецот, според пресметките на Блумберг врз основа на официјалните податоци на Министерството за финансии.

Подигнувањето на нафтата од Москва во октомври дојде речиси една година откако земјите од Г7 воведоа ограничување на цената од 60 долари за барел. Оваа програма има за цел да ја ограничи заработката од нафтата што би отишла во воениот ковчег на Русија, додека сè уште ќе ја одржува глобалната трговија со нафта. Ограничувањата, исто така, забрануваат услуги за осигурување и превоз за бродови што превезуваат нафта што се продаваат над границата на цената.

Сепак, Русија успеа да продаде 99% од октомврискиот извоз на нафта над границата на цената од 60 долари за барел, според извештајот на Блумберг и истражувањето на Институтот КСЕ. Во текот на месец октомври, нафтата извезена од главните пристаништа на Русија се продаваше во просек за 79,40 долари за барел.

Рускиот извоз на нафта е зголемен со флота во сенка на бродови што ја превезуваат оваа стока. Станува збор за пловни објекти кои немаат соодветно осигурување, ги исклучиле системите за следење или намерно го кријат својот идентитет.

Темните флоти транспортираа околу 45% од рускиот извоз на нафта оваа година, пишува Bloomberg.

Русија, исто така, успеа да ги заобиколи санкциите со вртење од својот претходен голем пазар во Европа на алтернативни пазари како Индија и Кина.

Поради продажбата на енергенсите на Русија, економијата на земјата остана навидум отпорна во 21 месец откако беше погодена со огромни санкции поради инвазијата на Украина.

Официјалните проценки покажуваат дека бруто домашниот производ на Русија пораснал за 5,5% во третиот квартал во однос на претходната година – што го смени падот од 3,5% во истиот период минатата година.

Сепак, официјалната економска статистика на Русија е речиси невозможно да се потврди и извештаите сугерираат дека голем дел од растот на земјата се должи на огромните воени и владини трошоци.

Игор Липсич, истакнат руски економист, минатиот месец изјави за Ројтерс дека „реалната ситуација е лоша“ за економијата на земјата.

„Конфликтот во Украина значително влијае на руската економија, ги зголемува домашните цени и ја принудува Москва да посвети една третина од својот буџет за одбраната“, објави во четвртокот Фајненшл тајмс, цитирајќи нацрт-текст од Министерството за финансии на САД.

Руската економија би се проширила за над 5 отсто, доколку Путин не ја започнал војната во Украина, објави весникот цитирајќи ја Рејчел Лингаас, главен економист за санкции во одделот.

Според извештајот на ФТ, Москва потрошила повеќе од 100 милијарди долари, или речиси една третина од вкупните трошоци за одбрана во 2023 година.

Основата на руската економија – приходите од нафта и гас – беше погодена оваа година, иако имаше мало закрепнување во последниве месеци, бидејќи цените на нафтата се зацврстија. Дополнително, санкциите на Западот врз руската трговија со нафта немаа толку големо влијание како што беше првично предвидено.