Живот 15.03.2019 13:46

Се породувала гледајќи YouTube видео: Покрај починатата жена пронајдено мртвото новороденче и ужасна глетка

Се породувала гледајќи YouTube видео: Покрај починатата жена пронајдено мртвото новороденче и ужасна глетка

Индијка и нејзиното бебе починале затоа што таа сама дома се породувала со помош на видеа со упатства од ЈуТјуб.

26-годишната жена се обидела да се породи сама во изнајмен стан во неделата навечер. Несреќата е откриена кога соседите забележале крв од нејзината соба и го предупредиле газдата.

Тој ги пронашол починатата жена и бебето, со ножици, нож и конец во близина. Се верува дека неименуваната жена се плашела од „општествената стигма која е врзана за немажените мајки“.

-Полицијата во понеделникот ја потврди смртта на мајката и бебето. Трагедијата се случила во подрачјето на Биландпур во Горакхур во Индија, пренесува Хиндустан Тајмс.

„Станодавачот Рави Упадиај ја отворил вратата и ја пронашол жената и новороденото машко бебе како лежат мртви“, вели шефот на полицијата Рави Раи.

Веднаш ја известил полицијата, која дошла до местото и ги испратила телата на обдукција. Нејзиниот смрат телефон откри дека гледала снимки на ЈуТјуб „како сами да се породите“ и други снимки за безбедно породување.