Економија 05.02.2024 11:27

Штрајкот на Луфтханза во среда ќе откаже стотици летови кон и од германските аеродроми

Штрајкот на Луфтханза во среда ќе откаже стотици летови кон и од германските аеродроми

Луфтханза, германскиот државен авиопревозник ќе биде погодена од штрајкови во среда, откако синдикатот Верди го повика персоналот на авиокомпанијата на копно да спроведе еднодневен штрајк, јавува Дојче Веле. Прекинот на работа ќе влијае на летовите од авиокомпанијата на аеродромите во Франкфурт, кој е и најпрометниот аеродром во Германија, како и Минхен, Хамбург, Берлин и Дизелдорф, соопшти синдикатот во понеделникот. Тоа доаѓа по штрајкот на персоналот за безбедност приземји стотици летови низ земјата минатата недела.

Штрајкот на Верди треба да започне во 4 часот наутро во среда, 7 февруари и да трае до 7:10 часот во четврток.

„Бидејќи целиот персонал на земја, од одржување до ракување со патници и авиони, ќе биде повикан на штрајк, тоа најверојатно ќе доведе до големи откажувања и одложувања“, напиша синдикатот во соопштението во понеделникот, додавајќи дека очекува 80% до 90. % од распоредот на летови на Луфтханза – и повеќе од 100.000 – ќе бидат погодени.

Луфтханза ја критикуваше одлуката на Верди да повика на штрајк, велејќи дека „штрајк со ваква должина и обем пред да започнат преговорите е неразбирлив“.

Акцијата доаѓа во време на преговори за колективно договарање меѓу Луфтханза и Верди, кои претставуваат околу 25.000 копнени вработени кои работат за различни филијали на Луфтханза.

Предлогот за зголемување на платите од шефовите на Луфтханза беше отфрлен од Верди поради тоа што беше премногу низок и предвидуваше еднократна исплата за неутрализирање на инфлацијата од 3.000 евра.

Авиокомпанијата, исто така, се соочува со дводневен штрајк на пилотите во нејзината ќерка компанија Дискавер ерлајнс во вторник.

Верди, кој е еден од најголемите синдикати во Германија, претставува работници од различни области. Минатата недела, исто така, ги повика работниците во јавниот транспорт низ целата земја да се приклучат на еднодневен штрајк.

Германските железнички работници, исто така, ја започнаа годината со најдолгиот штрајк на возови во земјата досега по серијата „предупредувачки штрајкови“.

Штрајковите станаа позастапени во Германија во изминатата година, бидејќи работниците гледаат на нивните плати погодени од инфлацијата и општиот пад на германската економија.