Економија 09.10.2023 09:06

Скокнаа цените на нафтата по војната во Израел

Скокнаа цените на нафтата по војната во Израел

Азиските берзи се тргуваат внимателно во понеделник, при што цените на нафтата драстично растат, а доларот и јапонскиот јен добиваат на сила додека инвеститорите ги следат вестите за воен конфликт на Блискиот Исток.

Во Австралија утрово цените на акциите пораснаа за околу 0,4 отсто, додека на Шангајската берза паднаа за приближно 0,5 отсто.

Во Хонг Конг нема работа поради ураганот, а во Јапонија и Јужна Кореја поради празници.

Инвеститорите утрово не сакаат поризични инвестиции поради воениот конфликт на Блискиот исток, откако борците на исламистичката организација Хамас во саботата го нападнаа Израел и убија повеќе од 700 луѓе.

Во неделата Израел возврати со воздушни напади врз Палестинците во Газа, при што загинаа стотици луѓе од двете страни.

Нова војна

Зголеменото насилство се заканува со избувнување на нова војна на Блискиот Исток.

Поради ова, на финансиските пазари владее неизвесност, па инвеститорите бараат побезбедни засолништа за својот капитал, а тоа се, меѓу другото, државните обврзници и валути, како што се доларот и јапонскиот јен.

Благодарение на ова, на валутните пазари се зголеми вредноста на доларот во однос на кошничката валути, по минатонеделниот благ пад.

Индексот на доларот, кој ја покажува вредноста на американскиот долар во однос на другите шест најважни светски валути, утрово зајакна за 0,11 отсто, 106,20 поени.

Доларот зајакна во однос на еврото
Истовремено, курсот на доларот во однос на јапонската валута се лизна на 149,20 јени, додека во петокот вечерта беше 149,30 јени.

Сепак, американската валута зајакна во однос на европската, па цената на еврото ослабе за 0,2 отсто, на 1,0565 долари.

Цените на нафтата, од друга страна, нагло пораснаа по минатонеделниот остар пад, бидејќи трговците стравуваат од прекини во снабдувањето поради воениот конфликт на Блискиот Исток.

Цената на барелот на лондонскиот пазар утринава скокна за 3,80 отсто, на 87,75 долари, додека на американскиот пазар барелот поскапе за 4,08 отсто, на 86,15 долари.