Економија 12.09.2023 13:27

Словенечка компанија разви вегански ребра и продаде сè за само неколку минути!

Словенечка компанија разви вегански ребра и продаде сè за само неколку минути!

Словенечкиот старт-ап Бево додаде вегански ребра во својата палета на производи под брендот Џуси Марблс. По почетокот на продажбата, тие останаа без залиха по само неколку минути, изјави за Н1 Словенија, директорот Тилен Травник и истовремено го најави доаѓањето на новиот производ.

Четиригодишната Бево, компанија која стои зад веганскиот бренд Џуси Марблс, пред две недели почна да продава вегански ребра со коска на својата веб-страница. Очекувањата беа големи, а доказ за тоа е и фактот што клиентите ги купија залихите на ребра за само неколку минути. Од компанијата не откриваат колкава е распродадената залиха, но објаснуваат дека целото дневно производство на европскиот пазар го продале за помалку од половина час. Ентузијазмот беше уште поголем во САД, каде за една минута се забележани шеесет набавки, односно едно купување во секунда. Снабдувањето помина преку Атлантикот за само четири минути. Минатата година Си-Ен-Ен напиша пофалница за производите што ги произведува словенечката компанија, а годинава реброто го објави и „Гардијан“.

„Беа потребни неколку дена луѓето да ги добијат своите нарачки. Ги праќавме по пошта или курири. Сега ги собираме првите одговори, кои се многу добри“, вели директорот Травник. Цената за 500 грама ребра наменети за две до три лица се движела меѓу 55 и 60 евра. Подготвени за петнаесет минути, ребрата се од растителна основа, а соја протеинот изнесува една четвртина.