Живот 29.02.2024 11:06

„Sony“ отпушта 900 вработени во PlayStation и го затвора студиото во Лондон

„Sony“ отпушта 900 вработени во PlayStation и го затвора студиото во Лондон

Јапонскиот технолошки гигант „Sony“ укинува околу 900 работни места во својот оддел за PlayStation и го затвора студиото во Лондон, соопшти компанијата, додека индустријата за видео игри се бори да закрепне од падот по пандемијата на коронавирусот пред две години.

Отпуштањата ќе влијаат на околу осум проценти од вработените од Америка до Азија и најавите доаѓаат неколку дена откако „Sony“ ги намали годишните очекувања за продажба на конзолата PlayStation 5.

„Дојдовме до заклучок дека тешките одлуки станаа неизбежни“, рече шефот на бизнисот со игри на „Sony“, Џим Рајан, обвинувајќи ги промените во начинот на кој индустријата за видео игри се развива, дистрибуира и лансира производи.

Со отпуштањата на „Sony“ ги следи „Microsoft“ и „Riot Games“, во сопственост на „Tencent“, кои исто така отпуштија илјадници вработени во последните месеци поради бавното закрепнување на пазарот за игри.

Глобалниот пазар на видео игри порасна за скудни 0,6 отсто минатата година, на 184 милијарди долари, според податоците на индустриската алатка за следење во индустријата Newzoo, но тоа е многу подобро од падот од повеќе од 5 отсто во 2022 година.

Откажувањата ќе се одразат и на другите студија на „Sony“, вклучувајќи ги и американските „Insomniac Games“, кои работеа на игри како што се Spider-Man 2 и Naughty Dog на „Marvel“, студија кои стојат зад The ​​Last of Us.

„Sony“ на почетокот на месецот објави дека очекува постепен пад на продажбата на PlayStation 5 единици од следната финансиска година и дека не планира да објави некои големи наслови на франшиза во претстојната деловна година.

()