Актуелно 30.01.2019 12:33

Тачи: Косово е подготвено за компромис со Србија

Тачи: Косово е подготвено за компромис со Србија

Косово е подготвено за компромисно решение со Србија, за да бидат разрешени проблемите меѓу двете страни, нагласува косовскиот претседaтел Хашим Тачи во писмо до неговиот американски колега Доналд Трамп.

– Ќе бидам подготвен да направм компромиси неопходни за постигнување сеопфатно и балансирано решение, што ќе ги опфати сите сериозни проблеми и на тој начин да биде ставен крај на конфликтот со Србија и да биде постигнат мир во целиот регион, нагласува Тачи во писмото испратено на 8 јануари.

Засега е најасно зошто Тачи го објави дописот синоќа, откако претходно доби писмо од Трамп во кое тој повикува Косово да направи се што е можно за договор со Србија.

Во писмото Тачи се обврзува дека ќе ги заврши свои обврски и ќе апелира до граѓаните на Косово да зборуваат со еден глас, за мир и за време на разговорите да се воздржат од активности што би го направило тешко можното постигнувањето договор.

Дијалогот меѓу Белград и Приштина беа прекинати во ноември 2018 година, кога Косово воведе царини од 100 отсто за увоз на стоки од Србија. Белград најави дека нема да разговара со Приштина се додека трговијата не се врати на нормално ниво.