Економија 13.11.2023 10:59

Трета недела по ред паѓаат цените на нафтата на светскиот пазар

Трета недела по ред паѓаат цените на нафтата на светскиот пазар

Цените на нафтата паднаа во понеделникот, менувајќи го својот расти од петокот бидејќи обновената загриженост за падот на побарувачката во САД и Кина го наруши расположението на пазарот.

Цената на нафтата од типот Brent за јануари е намалена за 71 цент или 0,87%, на 80,72 американски долари за барел, додека цената на американската сурова нафта West Texas Intermediate (WTI) за декември изнесувала 76,49 американски долари, што е пад од 68 центи или 0,88%.

Двете референтни вредности беа далеку под 100-дневните подвижни просеци од 86,61 долари за барел за WTI и 82,31 долари за барел за Brent.

Цените се зголемија за речиси 2% минатиот петок, бидејќи Ирак изрази поддршка за намалувањата на нафтата на ОПЕК+, но изгуби околу 4% во неделата, објавувајќи ја третата неделна загуба за прв пат од мај.

„Инвеститорите се повеќе фокусирани на слабата побарувачка во САД и Кина, додека загриженоста за можните прекини во снабдувањето од конфликтот Израел-Хамас донекаде се намали“, рече Хиројуки Кикукава, претседател на NS Trading, единица на Nissan Securities.

Американската Администрација за енергетски информации (ЕИА) минатата недела соопшти дека производството на сурова нафта во Соединетите Држави годинава ќе се зголеми малку помалку од претходно очекуваното, додека побарувачката ќе се намали.

Следната година, потрошувачката на бензин по глава на жител во САД би можела да падне на најниско ниво во последните две децении, се вели во извештајот. Слабите економски податоци минатата недела од Кина, најголемиот увозник на сурова нафта во светот, исто така ги зголемија стравувањата од слабата побарувачка.

Потрошувачките цени во Кина во октомври паднаа на најниските нивоа од пандемијата, фрлајќи сомнеж во силата на економското закрепнување на земјата. Покрај тоа, рафинериите во Кина побараа помало снабдување од Саудиска Арабија, најголемиот светски извозник, за декември.

Сепак, Кикукава рече дека цените на нафтата ќе бидат поддржани ако WTI се приближи до 75 долари за барел.

„Доколку пазарот дополнително падне, веројатно ќе видиме поддршка за купување врз основа на очекувањата дека Саудиска Арабија и Русија ќе одлучат да продолжат со доброволно намалување на снабдувањето по декември“, рече Кикукава.

Наголемите извозници на нафта, Саудиска Арабија и Русија, минатата недела потврдија дека ќе продолжат со натамошни доброволни намалувања на производството на нафта до крајот на годината, бидејќи загриженоста за побарувачката и економскиот раст продолжуваат да тежат на пазарите на сурова нафта.

ОПЕК+, Организацијата на земјите извознички на нафта и сојузниците, вклучително и Русија, ќе се состанат на 26 ноември.

На страната на понудата, американските енергетски компании го намалија бројот на нафтени платформи кои работат втора недела по ред на најниско ниво од јануари 2022 година, соопшти компанијата за енергетски услуги Baker Hughes.