Економија 04.12.2023 10:25

Цените на нафтата и натаму во пад, голем пресврт се очекува по Нова година

Цените на нафтата и натаму во пад, голем пресврт се очекува по Нова година

Фјучерсите на нафтата флуктуираат поради одлуката на ОПЕК+ и неизвесноста на глобалната побарувачка. Тие се тргуваат пониски откако ги променија претходните добивки во понеделникот, притиснати од одлуката на ОПЕК + и глобалната неизвесност во побарувачката на гориво. Сепак, потенцијалните прекини во снабдувањето од конфликтот на Блискиот Исток обезбедија одредена поддршка рано, но овој потег не беше во можност да добие никаква влечна сила.

Фјучерсите на суровата нафта „брент“ се намалија за 0,9%, или 73 центи, на 78,15 долари за барел до 0735 часот по Гринич, додека фјучерсите на американската „Вест Тексас интермедит“ беа на 73,43 долари за барел, што е пад од 0,8 отсто или 64 центи.

„Се чини дека суровата нафта е под континуиран притисок од одлуката на ОПЕК +… Одреден степен на намалување на подлабоките намалувања на ОПЕК + е оправдан, но од сега, комплексот на сурова нафта целосно ги игнорираше“, рече Вандана Хари, основач на анализата на пазарот на нафта, Vanda Insights.

Цените на нафтата паднаа за повеќе од 2% минатата недела поради скептицизмот на инвеститорите за длабочината на намалувањето на понудата од страна на Организацијата на земјите извознички на нафта и сојузниците, вклучително и Русија, заедно наречени ОПЕК +, и загриженоста за слабата глобална производствена активност.

Намалувањата на ОПЕК + објавени во четвртокот беа доброволни по природа, предизвикувајќи сомнеж за тоа дали производителите целосно ќе ги спроведат или не. Инвеститорите исто така не беа сигурни како ќе се мерат намалувањата.

Геополитичките размислувања беа исто така пред и центар на главите на инвеститорите додека борбите продолжија во Газа. Три комерцијални бродови беа нападнати во меѓународните води во јужниот дел на Црвеното Море, соопшти американската војска во неделата, додека јеменската група Хути презеде одговорност за напади со беспилотни летала и ракети врз два израелски брода во областа.

Обновувањето на војната меѓу Израел и Хамас го поттикна нагорниот тренд на цените на нафтата, рече аналитичарот на CMC Markets, Тина Тенг. „Сепак, цените на нафтата може да продолжат да бидат под притисок засега поради разочарувачкото економско закрепнување на Кина и зголемувањето на американското производство“, рече Тенг.

Американските нафтени платформи се зголемија за пет, на 505 оваа недела, што е нивно највисоко ниво од септември, објави компанијата за енергетски услуги Baker Hughes (BKR.O) во својот внимателно следен извештај во петокот.

Во однос на руската нафта, западните земји ги засилија напорите за спроведување на ограничувањето на цената од 60 долари за барел на поморските пратки на руска нафта што го наметна за да ја казни Москва за нејзината војна во Украина.

Вашингтон во петокот воведе дополнителни санкции за три субјекти и три танкери со нафта.

Исто така, Белата куќа во петокот соопшти дека е подготвена да го „паузира“ ублажувањето на санкциите за членката на ОПЕК Венецуела во наредните денови, освен ако нема дополнителен напредок во ослободувањето на венецуелските политички затвореници и „погрешно приведените“ Американци. Во меѓувреме, Индија го продолжи купувањето на нафта од Венецуела.

Цените на нафтата се очекува да пораснат во новата година, откако некои производители на нафта од ОПЕК + доброволно ветија дека ќе го намалат производството.

Нафтениот картел во четвртокот објави соопштение во кое формално не ги одобри намалувањата на производството, но поединечни земји најавија доброволни намалувања од вкупно 2,2 милиони барели дневно за првиот квартал од 2024 година.

()