Економија 06.12.2023 08:28

Цените на нафтата се стабилизираат по низа загуби, за 2024 се прогнозирани цени од 80 до 100 долари

Цените на нафтата се стабилизираат по низа загуби, за 2024 се прогнозирани цени од 80 до 100 долари

Цените на суровата нафта денеска се задржаа повисоко по три последователни губитни сесии, главно поддржани од изјавата на Саудиска Арабија дека намалувањата на производството договорени минатата недела ќе бидат спроведени во целост. Рано во вторникот наутро, WTI се искачи на 73,65 долари, а Брент поскапе на 78,66 долари.

Коментирајќи ја одлуката на ОПЕК +, министерот за енергетика Абдулазиз бин Салман, исто така, рече дека намалувањата ќе бидат продолжени и по првиот квартал на 2024 година, доколку е потребно, објави Блумберг. Ројтерс во извештајот истакна дека цените на нафтата добиле дополнителна поддршка од вестите за напади врз бродови во Црвеното Море, кои доаѓаат веднаш по завршувањето на примирјето меѓу Израел и Хамас.

Ова значи дека геополитичките фактори ги поддржуваат цените, а не фундаменталните фактори, што сугерира дека останува загриженоста на трговците за глобалната побарувачка на нафта, со примена на надолен притисок врз цените.

Оваа загриженост доби нов поттик оваа недела кога Бирото за попис на САД објави дека фабричките нарачки во октомври паднале повеќе од очекуваното и забележале најголем месечен пад од април 2020 година, според извештајот на Ројтерс.

Во исто време, се чини дека постои несигурност за спроведувањето на намалувањата на производството и покрај изјавата на Бин Салман за Блумберг. Според Вишну Варатан од Мизухо банката, кој зборуваше за Блумберг, постојат „сомнежи за усогласеноста во контекст на пофрактурната внатрешна динамика на ОПЕК“.

И покрај тоа, ING во својот последен извештај за изгледите за суровини рече дека очекува политиката на ОПЕК + да продолжи да го движи нафтениот пазар во 2024 година и прогнозираше тесна ситуација со понудата во втората половина од годината.

Групацијата продолжува да држи голема количина на понуда од пазарот со цел да ги поддржи цените. Веруваме дека ова ќе продолжи во 2024 година, но има јасни ризици“, напиша шефот на стоковната стратегија Ворен Патерсон, додавајќи дека една од најголемите причини за загриженост на ОПЕК + е недостатокот на универзален договор за намалувањата во групата.

ОПЕК + се согласи да ја намали вкупната понуда во групата за 2,2 милиони барели дневно во текот на првиот квартал од следната година, при што 1,3 од вкупното претставува продолжување на индивидуалните доброволни намалувања од Саудиска Арабија и Русија објавени ова лето.

Голдман Сакс прогнозира повисоки цени, усвојувајќи пристап на чекање и видување за членките на ОПЕК + кои се придржуваат до предложените намалувања. „Проценуваме скромно механичко засилување од дополнителното намалување на цените на Брент во декември 24-та година од околу 4 долари/блук во однос на нашите претходни претпоставки на ОПЕК +“, се вели во белешката на инвестициската банка, додавајќи дека очекува групата „да може да ги задржи цените на нафтата Брент во опсег помеѓу 80 и 100 долари во 2024 година.