Економија 09.02.2024 12:19

Цените на највисоко ниво до сега: Дали чоколадото ќе стане луксуз?

Цените на највисоко ниво до сега: Дали чоколадото ќе стане луксуз?

Цените на какаото се искачија на највисоко ниво на сите времиња оваа недела. Лошите временски услови негативно влијаат на приносите на земјоделските култури во Западна Африка, каде што се произведуваат три четвртини од светското производство.

Фјучерсите на какаото поскапеа за повеќе од 1.000 долари, или речиси 40% од почетокот на годината до денес, достигнувајќи го највисокото ниво на сите времиња во текот на денот од 5.874 долари за метрички тон во четвртокот.

Временскиот феномен Ел Нињо предизвикува суши во Западна Африка, што им штети на приносите во Гана и Брегот на Слоновата Коска, двата најголеми производители.

„Промената на временските услови значи дека потенцијалните приноси на какао сега се трајно намалени“, изјави за CNBC Хумза Хусаин, аналитичар за стоки во TD Asset Management.

Извршниот директор на „Херши“, Мишел Бак, изјави во четвртокот дека растот на заработката на производителот на чоколада ќе биде рамномерен оваа година поради историски високите цени на какаото. Херши објави нето приход во четвртиот квартал од 349 милиони долари, што е намалување од речиси 12% во споредба со истиот период минатата година.

„Кога ќе ги погледнеме тие рекордни цени на какаото, тоа е секако динамичен пазар и тоа е предизвик, но претходно живеевме низ нестабилноста на пазарот и флуктуации во влезните трошоци“, изјави Бак за CNBC.

„Имаме добра стратегија за хеџинг и имаме навистина добра видливост на цените на тие инпути во 2024 година“, рече таа.