Живот 21.11.2023 11:26

ВО САГАТА СО OPEN AI СЕ ВМЕША И ИЛОН МАСК: „Ако правите нешто потенцијално опасно за човештвото, светот треба да знае“

ВО САГАТА СО OPEN AI СЕ ВМЕША И ИЛОН МАСК: „Ако правите нешто потенцијално опасно за човештвото, светот треба да знае“

И Илон Маск се вмеша во конфузната приказна околу отпуштањето на Сем Алтман, поранешниот извршен директор на OpenAI од ChatGPT, и тензиите меѓу вработените, инвеститорите и одборот. Во ситуација на конфузија, во која извршниот директор Сем Алтман беше сменет, а инвеститорите не беа информирани, и се вршеше притисок врз одборот да го врати Алтман, Маск континуирано одговараше на објавите на неговиот профил на социјалната мрежа X, учествувајќи во дебатата околу фијаското.

ПОТЕНЦИЈАЛНА ОПАСНОСТ?

Волејот на Маск дојде како одговор на објавата на X, порано Твитер, на ко-основачот и член на одборот на OpenAI и главниот научник на OpenAI, Илја Сутскевер како „длабоко жали“ за неговото учество во активностите на одборот за отстранување на поранешниот извршен директор Сем Алтман од компанијата. „Длабоко жалам за моето учество во активностите на одборот. Никогаш немав намера да му наштетам на OpenAI. Сакам сè што градевме заедно и ќе направам се што можам за повторно да ја обединам компанијата“, напиша Сутскевер.

Набргу откако објавата на Сутскевер стана вирална на социјалните мрежи, таа дури и предизвика одговор од милијардерот технолошки гигант Илон Маск. Во одговорот на твитот, Маск се запраша дали OpenAI прави нешто опасно. „Зошто презедовте толку драстична акција? Ако OpenAI прави нешто потенцијално опасно за човештвото, светот треба да знае“, напиша Маск како одговор.

Објавата повторно ја разгоре дебатата околу етиката на вештачката интелигенција (ВИ) и „матните“ зделки на компанијата зад затворени врати меѓу домаќинот следбеници на Маск. Многумина се согласија да сакаат да ги знаат причините зад затворени врати зад ненадејното отпуштање на Алтман, додека други објавија постаро интервју со Маск каде што тој „предвидуваше“ дека Microsoft „наскоро ќе ја преземе контролата“ врз OpenAI.

Маск беше дел од одборот на OpenAI до 2018 година. Неговото заминувањето не беше во пријателско расположение.

ИНВЕСТИТОРИТЕ БЕСНИ

Инвеститорите во OpenAI, матичната компанија на генеративната апликација за вештачка интелигенција ChatGPT, размислуваат за правна постапка против управниот одбор на компанијата, по смената на извршниот директор Сем Алтман, според извештајот на Ројтерс цитирајќи извори.

Инвеститорите на OpenAI се загрижени за масовниот егзодус на вработени по соборувањето на Алтман, изјавија тие за новинската агенција. Имено, повеќе од 500 од 700-те вработени во компанијата му пишале на одборот заканувајќи се дека ќе си заминат доколку Алтман не биде вратен на работа.

OpenAI во саботата објави дека го разрешила извршниот директор Сем Алтман бидејќи повеќе не му верувале да ја води компанијата. Во соопштението, одборот рече дека заминувањето на Алтман „следи процес на разгледување“, кој заклучи дека „тој не бил постојано искрен во неговата комуникација со одборот, што ја попречува неговата способност да ги извршува своите одговорности. Одборот повеќе нема доверба во неговата способност да продолжи да го води OpenAI“.

Набргу по отстранувањето на Алтман од OpenAI, Сатја Надела, извршниот директор на Мајкрософт потврди дека ќе се приклучи на компанијата. Во меѓувреме, ко-основачот на Twitch, Емет Шир, го потврди своето назначување за нов извршен директор на OpenAI. ()