Живот 04.06.2018 15:37

11 симптоми дека сте под преголем стрес

11 симптоми дека сте под преголем стрес

Кога последен пат сте доживеале сериозен стрес на работното место, или во однос на финансиските одговорности и семејството? Дали се сеќавате како реагира вашето тело? Поверојатно е дека нема да обрнете внимание.

Експертите велат дека стресот може да се манифестира на различни начини. Денес, ние ќе претставиме 11 типични симптоми на високо ниво на стрес.

1. Главоболки

Ова е првиот сигнал за стрес, кој клиниката Мајо го става на челно место.

2. Промени во либидото

Продолжената и стресна работа влијае врз нашата желба да имате секс. Ова е еден од најчестите симптоми за проблем.

3. Осип

Звучи нелогично, но кожата е меѓу првите органи кои реагираат на високо ниво на стрес.

4. Грчеви во мускули

Болката во вратот што може да се создаде по долги часови на компјутерот е всушност симптом на стрес. Вториот ги напаѓа мускулите во телото и тие почнуваат да се стврднуваат, предизвикувајќи грчеви.

5. Црвенило во очите

Карактеристичен симптом на преголемо стресно секојдневие. Тоа предизвикува сериозен непријатност. Како одговор, пожелно е да се тргнете од бирото на секои 20 минути и да гледате низ прозорецот.

6. Проблеми со ноктите или испукани кутикули

Дали се такви? Ова може да биде симптом на преголема нервоза и стрес.

7. Кариес

Неуспехот да се одржи добра орална хигиена доведува до појава на кариес. Сепак, стресот, исто така, може да придонесе за проблеми со забите, велат експертите. Особено ако имате навика да шкртате со вашите заби ноќе или во текот на денот.

8. Гадење

Стресот може да влијае на стомакот, предизвикувајќи чувство на гадење.

9. Несоница

Дали се чувствувате уморни? Може да е од стрес. Стрес хормоните предизвикуваат појава на адреналин, поради што не спиеме. Утрото се чувствуваме уморни и нервозни. Решението – легнете рано, спијте 30 минути попладне. Ова ќе ја подобри вашата продуктивност.

10. Заборавање

Хроничниот стрес може да ве натера да заборавите на наједноставните работи. За среќа, вашата состојба ќе се нормализира со балансирање на стрес хормонот.

11. Збунетост

Не знаете што да зготвите, што да носите на работа итн.? Дури и таквите основни прашања се предизвик кога нивото на стрес во вашиот секојдневен живот е превисоко.