Финансии 02.05.2018 11:43

Дневен извештај од светските берзи 02.05.2018

Дневен извештај од светските берзи 02.05.2018

Цените на златото, суровата нафта и биткоинот се зајакнати.
S & P500

 

Американската берза во средата забележа мешани резултати. Синоќа, Apple објави финансиски резултати кои беа подобри од очекуваното. Исто така, компанијата објави програма за откуп на акции во вкупна вредност од 100 милијарди долари. Победниците беа  Интел (+ 3,31%) и Apple (+ 2,32%), губитник на Pfizer (-3,31%) и Мекдоналд (-2,39%). На крајот на азиските акции, фјучерси на индекс (кои се тргува на MT4 платформа), намалена 0,03%.

Ger 30

Германската берза забележа мешани резултати во вторникот, додека германскиот индекс се зголеми за 0,25%. Најголема добивка се забележани од компаниите од секторот за услуги, фармацевтски производи и финансиски услуги. Победникот е компанијата E.ON SE NA (+2.04) и губитниците на Луфтханза (-1.59%).

Злато

Цените на златото зајакнаа за време на азиската трговија. И покрај сегашното мало зголемување на цената на жолтите метали, најниската регистрирана вредност е забележана од почетокот на оваа година. слабеење на цената на златото се должи на зајакнувањето на американската валута и намалување на побарувачката за “безбеден рај” финансиски инструменти по самитот на двете Кореи, што се одржа во петокот. Во 20:00 вечер, Федералните резерви на САД ќе одржат состанок на кој треба да се одлучи каматната стапка, што може да влијае на цената на златото. На крајот на азиското тргување, цената на златото е околу 1.309,90 долари за една унца, што е заработка од 0,23%.

 

Сурова нафта

За време на азиската трговија, цената на суровата нафта се зајакна.  Претседателот на САД, Доналд Трамп до 12 мај треба да ја донесе конечната одлука за договорот со Иран и можно повторно воведување на санкции на оваа блискоисточна земја. Денес во 16:30 часот, американската владина агенција ќе објави извештај за резервите на сурова нафта, што може дополнително да се рефлектира во овој енергетски производ. На крајот на азиската трговија, цената на суровата нафта е околу 67,56 долари за барел, што претставува зголемување од 0,46%.

EUR / USD

Еврото зајакна во однос на американскиот долар за време на азиското тргување. Денес во 11:00 часот во еврозоната ќе бидат објавени читање на бруто-домашниот производ (БДП), додека во САД во 14:15 ќе бидат објавени податоците за АДП вработување промена, а потоа, во 20:00 часот, на состанокот Банката на федерални резерви во која треба obržaće одлучува за висината на референтната каматна стапка. Се очекува дека каматната стапка ќе остане на ниво од 1,75%, што може да се припише на девизниот курс на овој валутен пар. На крајот на азиското тргување, еврото се разменува за $ 1.1997, што претставува добивка од 0,03%.

GBP / USD

Британската фунта ослабе во однос на американскиот долар за време на азиското тргување. Се очекува дека каматната стапка ќе остане на ниво од 1,75%, што може да се припише на девизниот курс на овој валутен пар. На крајот на азиското тргување, британската фунта се разменува за 1.3603 долари, што претставува слабеење од 0.08%.

USD / JPY

Американскиот долар ослабе во однос на јапонскиот јен за време на азиското тргување.  Се очекува дека каматната стапка ќе остане на ниво од 1,75%, што може да се рефлектира во девизниот курс на овој валутен пар. На крајот на азиското тргување, американскиот долар се разменува за 109,77 ¥, што претставува пад од 0,08%.

 

EUR / GBP

Еврото зајакна во однос на британската фунта за време на азиското тргување. На крајот на азиското тргување, еврото се разменува за 0,8820 фунти, што претставува пораст од 0,14%.

AUD / USD

Австралискиот долар зајакна во однос на американскиот долар за време на азиското тргување.