Живот 18.04.2018 13:11

Ако сакате егзотични места овие се за вас

Ако сакате егзотични места овие се за вас

Неодамна, Booking.com неодамна откри пет летни дестинации кои се најпрофитабилни во текот на летните месеци и можете да заштедите до 50 проценти од нивната вистинска сезона. Видете ја листата.

Кордоба, Шпанија

Кордоба во Андалузија, освен неговата позната гастрономија и неверојатна архитектура, е позната по својата топла клима низ целата година. Во август цените се за 50 отсто пониски од вообичаеното, така што Кордоба треба да биде посетена кон крајот на летото, кога времето е неверојатно, а градот е прилично слободен од туристи и толпи.

Патонг, Тајланд

Патонг Бич е еден од најпознатите плажи во Пукет и е полн со барови, клубови и ресторани, па затоа е идеален за годишен одмор. Интересно, Patong е најевтиниот во јуни, за колку што е 49 отсто од вообичаеното. Оние кои го посетуваат ова место можат да уживаат во неверојатниот ноќен живот што се нуди, идилични плати и вкусна храна.

Њу Орлеанс, САД

Градот во кој е создаден џезот, кој во август е збогатен со уметност, ресторани, историја и архитектура, е дури 48 отсто поефтино во споредба со другите месеци кога хотелите се двојно поскапи. Освен во август, Њу Орлеанс е најевтиниот, тогаш има месец на музеи, како и музички фестивали како Satchimo Summerfest.

Салвадор, Бразил

Салвадор е 29 пати поефтино ако летате во декември. Неверојатниот брег, специфичната кујна која победува на првиот залак и еден од најголемите карневали во светот, се доволни причини да ја разгледаме оваа егзотична дестинација.

Златен брег, Австралија

Рајот за сурферите, но долгите песочни плажи, тематски паркови и долгите сончеви денови се вистинската причина да се оди на “крајот на светот”. Во прилог на фактот дека во февруари сместувањето е поевтино за 34 проценти, има уште една корист – недостаток на туристи и толпи, така што ќе можете целосно да уживате во долгите и долгите песочни плажи.