Економија 02.10.2018 19:23

Цената на нафтата на берзите во Њујорк и Лондон е на највисоко ниво од ноември 2014 година

Цената на нафтата на берзите во Њујорк и Лондон е на највисоко ниво од ноември 2014 година

Цената на нафтата на берзите во Њујорк и Лондон е на највисоко ниво од ноември 2014 година, бидејќи пазарот стравува дека американските санкции против Иран ќе доведат до пад на понудата на светскиот пазар.

Барел американска нафта (VTI) за испорака во ноември поскапе за 2,05 долари и достигна 75,30 долари на Њујоршката берза.

Во Лондон, цената на нафтата тип  Брент за испорака во декември, го заврши денот на 84,98 долари, што е за 2,25 долари повисоко во споредба со затворањето на берзата во петокот.

Иако американските санкции против Техеран теоретски ќе стапат на сила само во ноември, иранскиот извоз веќе значително се намали. Со 1,72 милиони барели дневно во септември, тоа е веќе на најниско ниво од февруари 2016 година, јавуваат американски медиуми.

Извозот опадна за 39 отсто од април, непосредно пред американскиот претседател Доналд Трамп да најави повлекување на САД од иранскиот нуклеарен договор.