Актуелно 04.02.2019 21:34

Димитров: Република Македонија го признава Гуаидо како в.д. претседател на Венецуела

Димитров: Република Македонија го признава Гуаидо како в.д. претседател на Венецуела

Македонија го признава Хуан Гуаидо за вршител на должноста претседател на Венецуела, напиша денеска на Твитер македонскиот министер за надворешни работи, Никола Димитров.

„Република Македонија, во согласност со своите европски партнери, го поддржува и го смета претседателот на собранието на Венецуела, Гуаидо, за привремен претседател, во согласност со Уставот, за да ги спроведе претседателските избори слободно, праведно и демократски“, напиша Димитров.