Актуелно 14.01.2019 13:04

Додека се уште молчи за навредите од албанските новинари и министерот Дамјан Манчевски ги нападна ракометарите (ФОТО)

Додека се уште молчи за навредите од албанските новинари и министерот Дамјан Манчевски ги нападна ракометарите (ФОТО)

Министерот за јавна администрација и информатичко општество Дамјан Манчевски вчера ги нападна Стојанче Стоилов и Борко Ристовски за нивните изјави и гестови со кои јасно кажаа дека се противат на менувањето на името на државата во Северна Македонија.

Иако Манчевски преку пораката сака да прикаже дека се противи на делби тој самиот прави поделби меѓу ракометарите и меѓу граѓаните што ги поддржуваат или напаѓаат.

-Политиката надвор од спортот. Поздрав до репрезентативците – политичари. Доста делби, напиша Манчевски на Твитер.

Damjan Manchevski

@d_manchevski

Политиката надвор од спортот. Поздрав до репрезентативците – политичари. Доста делби.

106 people are talking about this

Министерот во чија надлежност е и МТВ2 која емитува на албански јазик и која го нападна Столе Стоилов во директен пренос, се уште молчи за навредите и бојкотот на спортската редакција на МТВ2 кон Стоилов.

Инаку претходно Стојанче Стоилов објави статус откако во македонското собрание беше изгласана промена на името каде порачува дека треба да ни е срам на сите.

-Ментално нестабилни сме сите у државава што дозволуваме вака да ни прават !!!

Срам да ни е на сите….

За мене секогаш ќе биде МАКЕДОНИЈА !!!

Статусот на Стоилов одекна и во регионот, па беше повод да го пренесат и многу балкански медиуми.

Дел од нив е и српскиот „нови магазин“, кој веста ја наслови како: „Стоилов: За мене секогаш ќе биде Македонија“, веста одекна и во хрватските медиуми, па така хрватски „Индекс“ веста ја наслови како: „Македонската легенда полуде“: Не е нормално што попуштаме, ова е Македонија.