Актуелно 18.11.2018 13:05

Инциденти по маршот во Атина, уапсени 19 луѓе

Инциденти по маршот во Атина, уапсени 19 луѓе

Во инцидентите по завршувањето на протестниот марш во Атина за одбележувањето на 45 годишнината од бунтот против воената хунта, се уапсени 19 луѓе. Во инцидентите што траеја речиси четири часа, предизвикана е материјална штета, а неофицијално повредени се двајца полицајци, додека пак група маскирани лица го запали грчкото знаме, јавува дописникот на МИА од Атина.

Масовниот протест од Политехничкиот факултет, кој е симбол на студентскиот бунт во 1973 година, до Амбасадата на САД во Атина заврши мирно, но потоа следеа инциденти во атинската населба Ексархија, што важи за собиралиште на анархистите, но и населба каде што се наоѓа Политехничкиот факултет.

Во Солун и Патра, исто како и во Атина, се случија инциденти со групи маскирани лица, при протестите за одбележување на 45-годишнината од студентскиот бунт.