Живот 18.04.2018 10:55

Ќерката на Џафери и синот на Грчев вработени без оглас за вработување

Ќерката на Џафери и синот на Грчев вработени без оглас за вработување

Ќерката на претседателот на Собранието, Талат Џафери и синот на архитектот близок до власта, Мирослав Грчев, добија вработувања во државната „Електрани на Македонија“ (ЕЛЕМ). Нивните работни места не беа огласени и примени се без конкурс, што дополнително ја зовре јавноста во ситуација кога се бара чесност, непристрасност и транспарентност по промената на власта пред десетина месеци, објави Независен весник.

Од ЕЛЕМ потврдуваат дека своите редови ги засилиле со Димитар Грчев и Бесија Џафери објаснувајќи оти сѐ е чисто и законски.

„Примени се преку Агенцијата за вработувања, а во такви случаи тоа значи дека тие не се вработени во ЕЛЕМ, туку ни се отстапени од Агенцијата. Конкретно, нивниот договор е од 5 април и трае до 31 декември, односно до крајот на годината. Колегата е на место инженер за животна средина, а колешката е референт за правни работи. За овој тип вработувања не е потребно да се распише оглас бидејќи се привремени. Хипотетички, доколку по истекот нивните договори бидат продолжени на неопределено, тогаш ќе мора работните места да се огласат. Уште една работа: без оглед што договорите за вработување им се привремени, и за нив мораше да се добие согласност од Министерството за финансии“, велат од ЕЛЕМ за Независен.

Откако веста за нивното вработување допре до јавноста, Димитар Грчев на својот профил на Фејсбук напиша: „Да, работам за ЕЛЕМ. Благодарам за интересот, дефинитивно го немаше кога работев во фабрика во Штип“.

Според неговите искази, тој бил вработен во „Џонсон контролс“ (сега „Адиент“) и платата му била повисока отколку во ЕЛЕМ. На прашањата од неговите пријатели зошто тогаш си заминува и прифаќа да работи за помалку пари, вели поради тричасовниот секојдневен пат и десетте часа работно време, поради што не можел да оствари други аспекти од животот кои му биле важни.

„Дадов отказ во октомври, но добро, вие сѐ сте одлучиле, сѐ знаете и сѐ е веќе решено“, им одговара на критичарите.

Бесија Џафери и нејзиниот татко засега не се произнесуваат за вработувањето.

Целиот текст прочитајте го на Независен.мк.