Мозаик 25.07.2018 19:05

Најмладата милијардерка во историјата

Најмладата милијардерка во историјата

Има само 20 години и беше прогласена за најмладиот милијардер во историјата!

И не само на најмлад, но најмлад милијардер  што сам стекнал богатство. Тоа е за веројатно претпоставувате   Кајли Џенер, која со години беше на мета на потсмев како уште еден член на кланот Кардашијан која заработува огромни суми на пари од ништо.

Ким Кардашијан, нејзината постара сестра, стана позната со порно видео, но изгради империја на автопортрети. И Кајли, главно, создаде  милиони од фотографии на социјалните мрежи.

За овој успех е заслужена  нејзината линија за “Кајли козметика”, од која за три години од своето постоење, заработи $ 900!

Кајли Џенер е сопственик на 100 отсто од акциите на компанијата, на списанието “Форбс”, е почестена со оваа титула, а за многу брзо, ако работи како што е планирано, ќе стане најмладиот милијардер  некогаш .

Пред нејзиниот рекорд го имаше Марк Цукерберг, кој стана милијардер 23 години.

А богатството на младата Кајли значително го надмина богатството на нејзината постара сестра, Ким кое “вреди” $ 350 милиони.

Клучот за успехот на младата Кајли е, се разбира, во огромната популарност од страна на социјалните мрежи, а овие платформи, особено Инстаграм и  ја даде неверојатна можност да ги промовира своите производи. Секој нов производ предизвикува хистерија меѓу шминката.

Кајли неодамна, да се потсетиме, предизвика хистерија од фактот дека таа ги отстрани филерите од усните, откако многу припаднички од понежниот пол беа поттикнати да го направат истиот потег, односно да личат на неа.