Актуелно 27.08.2018 09:59

Поплава во кавадаречко Возарци

Поплава во кавадаречко Возарци

Невреме со поројни дождови го зафати кавадаречкото село Возарци, каде има поплавени куќи и подруми.

Претседателот на месната заедница, Зоран Силјанов информира за МИА дека во моментов трае извлекувањето на надојдената вода со пумпи. На лице место е и Територијалната противпожарна единица од Кавадарци.

Обилни врнежи од дожд  проследени со грмотевици ја зафатија Тиквешијата од доцна синоќа, а дождот сеуште паѓа. Тиквешани се вознемирени од невремето во најлозарскиот дел на Македонија и поради прекинатата берба на грозјето и страв од негово капење и губење на шеќерноста