Актуелно 05.10.2018 09:40

Претседателот Иванов на средби со чешкиот државен врв

Претседателот Иванов на средби со чешкиот државен врв

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, на вториот ден од официјалната посета на Чешката Република, ќе оствари средби со Претседателот на Владата на Чешката Република, г. Андреј Бабиш и со претседателот на Пратеничкиот Дом, г. Радек Вондрачек.

Вчера, претседателот Иванов со највисоки државни и воени почести беше примен од чешкиот претседател, г. Милош Земан.

По средбата, коментирајќи го неуспешниот референдум од 30 септември, претседателот Иванов повика на одговорност.

„Фактот е дека ние имаме неуспешен референдум. Која и да е друга интерпретација не може да ги промени бројките кои се фиксни и се знаат. Затоа јас повикав на одговорност. На сите што ја посетија Македонија, а имавме многу странски претставници кои во изминатиов период ја посетија Македонија, им укажував дека до ова ќе дојде. Затоа што не може Европската Унија и НАТО да биде алиби за лош и штетен договор. Не можете да прифаќате договор во кој постои одредба дека ќе се оди на референдум, а вие да не обезбедите национален консензус во државата.  Не можете да прифатите промена на Уставот, без да обезбедите дво-третинско мнозинство во Парламентот. Затоа посочив дека за ова треба некој да одговара, а одговорноста се знае чија е. Што побргу дојдеме до одговорност, толку полесно можеме да го продолжиме овој процес кој е многу чувствителен, многу комплексен и кој ја држи Македонија веќе 27 години заложена од ирационални барања на нејзиниот јужен сосед, изјави претседателот Иванов по вчерашната средба со чешкиот претседател Земан.

Запрашан за коментар за Договорот со Грција, чешкиот претседател Земан изјави дека не сака да се меша во внатрешните работи на Македонија, но ги повика двете страни да продолжат со преговорите. – Тоа може да трае долго, но се надеваме дека овој спор ќе успеете да го решите, изјави Земан на прес конференцијата.

Вчера вечер во Прага, претседателот Иванов оствари средба и со претседателот на чешкиот сенат, г. Милан Штех.

Сопругата на претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова, денеска, во рамки на дамската програма, ќе го посети Националниот институт за аутизам – НАУТИС во Прага.