Живот 29.01.2019 11:27

Ставате се на прво место

Ставате се на прво место

Грижата за себе нѝ е често последната точка на агендата, особено кога децата доаѓаат во нашите животи. Но, тоа навистина не мора да биде така, потребна нѝ е само малку подобра организација на времето и добра волја.
Во денешно време кога сите сме оптоварени со обврски, грижеата за себе и за нашите сопствени желби пречесто ни звучи како привилегија која ја имаат ретките, а да не збориме како во недостаток на време, дури и 5 минути за себе ги доживуваме како луксуз. Поради сето тоа, уште повеќе сме под стрес, нервозни, раздразливи и сè почесто, сакале тоа да го признаеме или не, сме на работ на нервен слом.

Затоа е важно што е можно поскоро да сфатиме како да се грижиме за себе, секојдневно, а не само на одмор или на некој слободен ден од годината. Иако тоа би можело да звучи себично, голема е вистина дека најдобро ќе се изборите за вашата среќа. На крајот на краиштата, ако не се направите среќни, не можете да очекувате дека со вас (несреќните) ќе бидат среќни и луѓето кои ги сакате.

Од друга страна, се чини разумно дека посветувањето време на себеси и на своите желби е навистина луксуз, затоа што сѐ уште има време за несуштински работи. Имено, со куп на обврски кои “нѝ висат над глава” од рано наутро до доцните ноќни часови и така од ден на ден, од недела до недела, од почеток до крајот на годината, некој би рекол дека е смешно, ако не е неодговорно да се занимаваме токму со такви – ирелевантни работи кога толку многу нешта зависат од нас.

Сепак, не се обесхрабрувајте. Штом ќе одвоите време за себе и за своите желби, наскоро ќе сфатите колку и за што сѐ е важно да бидете среќни со себе и со вашиот живот.

И за да не талкате во нереализирани соништа, ви носиме листа од десет неважни, но навистина клучни работи кои го прават животот поубав и посреќен! И, иако на почетокот ќе ви се сторат во исто време чудни и тешко сите да ги ставите во секојдневниот ритам, со текот на времето може да се запрашате како би можеле да живеете без нив. Среќно нека ви на тој пат!

1. Започнете го денот со чаша вода
Тоа е наједноставното и најдоброто нешто што можете да го направите за себе баш секој ден.

2. Јадете интуитивно
Тоа значи да ја отфрлате диеталната исхрана, строгото мени до кое сте се придржувале со месеци, ако не и со години, и наместо тоа јадете она што ви се јаде во моментот.

3. Не претпоставувајте, препуштете се
Од ден на ден јадете во исто време, одете во кревет во исто време и будете се во исто време. И никогаш не слушајте што ви вели вашето тело. Обидете се да изедете нешто вон вашето “работно време” на вашиот желудник или дозволете си да легнете во истиот момент кога ќе ве совлада замор.

4. Грижете се за себе
Гласни сте кога треба да одбраните или да оправдате некој друг, но кога сте вие во прашање на вашиот екран, има пречки !? Тоа не е добро, бидејќи тој ден, а многу често и неколку дена подоцна, живеете во грчот на неискажаното. Земете длабок здив и почнете да ги браните своите ставови, кажете што ве мачи, ви пречи, или зошто мислите поинаку од другите. Првиот пат ќе биде тешко, но секој иден пат ќе чувствувате огромно задоволство, олеснување и самодоверба.

5. Организирајте го вашиот животен простор
Факт е дека сме под помал стрес кога работите околу нас се на нивното место. Затоа, чувајте го својот животен простор, автомобилот и работното место уредно, а работите кои ви се важни на дофат на рацете.

6. Посвете го денот на готвење и чистење
Звучи како самоказнување? Можеби на прва, но верувајте, не е. Имено, целта на ова е да си го олесните животот преку неделата. Згответе две, три јадења кои потоа ќе ги замрзнете, па ќе ги одмрзнете и загреете кога немате време или не сакате да готвите. А неделното чистење е ритуал кој на крајот ќе го олесни воведувањето ред и хармонија во вашиот живот и еднаш во минатото ќе ги остави тие маратонски чистења пред да ви дојдат гостите.

7. Заронете во миризлива бања пред спиење
Топлата и миризливата бања веднаш ќе ги релаксира сите ваши мускули и ќе ви овозможи задоволство на сите ваши сетила. А ако имате проблем со спиењето, сигурно ќе ви помогне да спиете барем таа ноќ.

8. Поминете време со луѓето што ги сакате
Иако веќе сега се обидувате да го направите тоа, вистина е дека тоа, исто како ние, не го правите онолку често колку што сакате, нели? Сепак, дури и кога не можете да се видите со драги луѓе, можете да ги повикате и да прашате како се, бидејќи и тоа се прифаќа.

9. Направете си задоволство
И дваесетина години од завршување на училиштето или факултетот сѐ уште не можете да прежалите што не сте се запишале на курс по француски јазик, или не сте научиле да користите фотошоп или да шиете!? Не е доцна за тоа! Разбудете ја љубопитноста на детето во себе и впуштете се во една авантура наречена – остварување на МОИТЕ соништа!

10. Откријте ја природата
Звучи банално, но треба токму тоа да го направите – да поминувате повеќе време во природа. Планинарете, трчајте, возете велосипед, пливајте, нуркајте, медитирајте, наслушувајте, вдишете, ослободете ги мислите … Дури и ако имате семејство, понекогаш во природа одете сами, бидејќи на сите нас од време на време тоа нѝ е потребно (и верувајте ми, вашиот сопруг или сопруга толку ќе издржи без вас).

Не дозволувајте да ви ја набиваат грижата на совест!
Тоа што некогаш сте решиле во животот да направите нешто за себе, во никој случај не им дава право на луѓето на кои сте им го подредиле својот живот да ве укоруваат или да ви набиваат грижа на совест. Дури и ако ќе го направат тоа, имајте на ум дека за вашата лична среќа исто така зависи и вашето здравје. Колку побрзо ќе им го дадете тоа на знаење, толку побрзо ќе можете навистина да уживате во новиот, на себе подреден живот!