сливи

Пронајдени се 9 резултати на тема „сливи“
Актуелно

Сината слива лани се продавала и по 25 денари за килограм, сега откуп нема, земјоделците немаат ни за егзистенција

По кризата со откупот на сината слива и штетата која што беше причинета, а само во радовишкиот регион изнесува над 1.6 милиони евра државата...
Актуелно

И СЛИВИТЕ ЗАВРШИЈА НА БУНИШТЕ: По доматите, зелката, праските, бостанот и сливите завршија на буниште – земјоделците револтирани

Сливарите од радовишко – струмичкиот регион го изразија својот револт поради немањето откуп на модрата слива. Вчерашната средба со...
Актуелно

Земјоделството клекнато на колена: По бостанот и пченицата, катастрофална состојбата со пласманот на сливи

По катастрофалната состојба со бостанот и пченицата, сега сливите се на ред. Имаат одлична реколта, но и голем проблем со пласманот. Производителите...