Актуелно 24.11.2018 11:39

Тереза Меј на средби со Јункер и Туск

Тереза Меј на средби со Јункер и Туск

Премиерката ќе има разговори со водечките личности во ЕУ пред Самитот, на кој ќе се соберат членките на 28 држави кои би требало да го потврдат нацрт договорот за Брегзит. Се очекува тие да потпишат и политичка декларација за идните односи меѓу ЕУ и Британија.

Според дипломатски извори, прашањето за Гибралтар, британска територија на југ во Шпанија, се уште останува нерешено. Шпанскиот премиер Педро Санчез рече дека поради спорот околу Гибралтар може да пропадне европскиот Самит за Брегзит.