Актуелно 09.02.2019 13:35

Трамп: Средбата со Ким ќе се одржи во Ханој

Трамп: Средбата со Ким ќе се одржи во Ханој

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска најави дека неговата втора средба со севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун ќе се одржи во Ханој, Виетнам.

Трамп во неколку твитови го пофали Ким и наведе дека неговите претставници штотуку отпатувале од Северна Кореја, каде што имале „продуктивни состаноци“ за 27 и 28 февруари.

– Се радувам што ќе се видиме со претседателот Ким и ќе го унапредиме прашањето за мирот, напиша Трамп на Твитер.

Тој изрази уверување дека Северна Кореја еден ден ќе стане економска сила под раководство на Ким.

Првиот состанок на Трамп и Ким се одржа во јуни минатата година во Сингапур, кога водачот на Северна Кореја вети дека ќе работи на целосна денуклеаризација на Корејскиот полуостров.