Актуелно 11.09.2018 20:40

Утре штрајк во Ryanair, откажани стотина летови

Утре штрајк во Ryanair, откажани стотина летови
A plane of Irish low-cost airline Ryanair stands in front of planes of German airline Lufthansa on November 2, 2016 in Frankfurt am Main, western Germany. Ryanair said it would base two aircraft at Frankfurt airport, Germany's busiest, serving sun-soaked tourist destinations in Portugal and Spain -- sparking outrage among German competitors. / AFP / dpa / Andreas Arnold / Germany OUT (Photo credit should read ANDREAS ARNOLD/AFP/Getty Images)

Околу 150 од предвидените 400 летови на компанијата Ryanair за слетување и полетување од  Германија , утре ќе бидат откажани.

Утре е најавен нов штрајк на вработените , кој синдикатите го најавија да почне ноќеска. Денеска компанијата ги извести патниците дека може бесплатно да ги замента билетите за летови утре , со билети за кој било друг ден до крајот на неделава.

Во август компанијата имаше координиран штрајк на вработените во пет земји на ЕУ и тоа среде шпицот на туристичката сезона. Тогаш беа погодени над 55 000 патници .

Германскиот штрајк закажан за утре е најава за европски штрајк на пилотите и членовите на екипажите , а одлуката за тоа ќе биде донесена во четврток во Брисел.

Тогаш претставниците на синдикалните организации од Италија, Португалија, Шпанија, Холандија и Белгија ќе се договараат и за најголемиот штрајк во историјата на компанијата , што ќе треба да се одржи на 28 септември.