Актуелно 25.08.2018 13:45

Во самоубиствен напад во Авганистан загинаа три лица

Во самоубиствен напад во Авганистан загинаа три лица

Бомбаш-самоубиец уби најмалку три лица денеска, активирајќи експлозив во близина на канцеларијата на авганистанската Изборна комисија во источниот дел на Џалалабад, каде што се собраа десетици демонстранти, соопшти официјален претставник.

Демонстрантите се собраа за поддршка на кандидат за Парламент, кој беше дисквалификуван од изборната трка поради наводни врски со нелегални вооружени групи.

Во нападот беа повредени осум лица, изјави официјален претставник на Изборната комисија