Економија 23.04.2018 10:48

Вртоглав скок на нафтата

Вртоглав скок на нафтата

Цената на  Фјучерсите на Северното Море нафта “брент” за испорака во јуни скокна 1,0 проценти на 74,23 американски долари за барел, во тргувањето на Лондонската берза ICE Futures Европа.
Последен пат “брент” достигна ниво од 74 долари за барел беше 27 ноември 2014 година, според руската агенција Тас.

И покрај скок на цената на нафтата, размена на рубљата  останува на ниско ниво од клучните глобални валути, и утрово, околу 11:10 часот по московско време,  девизен курс на рубљата во однос на доларот на Москва берза беше 60,99 рубљи за долар, што е за 0,23 отсто повеќе во споредба со вчерашната стапка на затворање.

Девизниот курс за еврото изнесуваше 75,52 рубли за евро, што е за 0,32 отсто повеќе од претходниот ден.

Во исто време, цената на американската “лесна” нафта WTI за испорака во мај денес се зголеми за 80 центи на 69,27 американски долари за барел на Њујоршката берза.

Причината за скок на цената на нафтата е изненадувачки пад на американските акции и трговци на нафтата ќе се фокусира вниманието на утрешната средба на членовите и на оние кои не се членки на Организацијата на земји извознички на нафта (ОПЕК) во Саудиска Арабија, според агенцијата на САД.