Мозаик 27.11.2018 18:29

Амишите се најздрави во светот, а ова е нивниот таен напиток

Амишите се најздрави во светот, а ова е нивниот таен напиток

Овој напиток кој го користат Амишите е одличен за целото тело и здравјето, но особено е ефикасен во случаите на чир, настинка, астма, артритис, импотенција, рак, висок крвен притисок и многу други болести.

Од сите народи во светот, Амишите најретко заболуваат од рак, покажува статистиката. Истражување спроведено од Универзитетот во Охајо го анализираше начинот на живот на Амишите, религиозните групи во кои живеат најздравите луѓе во светот особено ако се земе во предвид дека тие не користат лекови од конвенционалната медицина. Амишите сами одгледуваат и произведуваат храна, од овошје и зеленчук до месо, млеко и сирења.

Едно швајцарско истражување открило дека децата Амиши се поздрави од децата кои растеле на европските фарми. Освен тоа, Амишите не пијат и пушат, а сексуално не се промискуитентни, што ги прави здрави, а се чини дека во одржување на добриот имунитет им помага и напитокот кој редовно го подготвуваат и конзумираат.

Според мислењето на експертите, напитокот придонесува за нивното здравје бидејќи содржи антиканцерогено, антивирусно и антибактериско дејство. Веќе со конзумирање во период од две недели се намалува нивото на холестерол во крвта, а делува и на стабилизација на крвниот притисок и нивото на шеќерот.

Состојки на напитокот: едно чешне лук, парче рендан свеж ѓумбир, една лажичка свеж сок од лимон, една лажичка органски јаболков оцет и една лажичка органски мед со додаток од пола чашка вода. Напитокот треба да се пие наутро на празен стомак и пред вечера.