Живот 13.05.2024 12:39

Градови со најмногу милијардери

Градови со најмногу милијардери

Само еден град во Европа се најде на листата на градови со најмногу милијардери.

И покрај глобалната економска нестабилност, градовите ширум светот продолжуваат да привлекуваат милијардери, од кои повеќето се во САД, според неодамнешната анализа објавена во Форбс.

Њујорк, САД, 110 милијардери

Њујорк се издвојува како град со најголем број милијардери, дури 110 милијардери живеат во метропола со повеќе од 8 милиони жители. Со 9 милијардери повеќе од минатата година, Њујорк го задржа статусот на милијардерска престолнина. Прв на листата на милијардери во овој град е медиумскиот магнат и поранешен градоначалник Мајкл Блумберг, кој може да се пофали со 106 милијарди долари на својата сметка.

Москва и Хонг Конг, 74 милијардери

Москва и Хонг Конг го делат второто место во хиерархијата на милијардери во светот. Главниот град на Русија може да се пофали со 74 милијардери, а дури 12 од нив се повеќе од минатата година. Најбогат московјанец е Владимир Мелников (проценето богатство од 1,7 милијарди долари), сопственик на компанијата „Глорија џинс“.

Хонг Конг и оваа година се најде на второто место, овојпат изедначено со Москва. Меѓу нејзините милијардери има осум новодојденци, меѓу кои и Жан-Луис ван дер Велде (3,9 милијарди долари), ко-основач и извршен директор на крипто компаниите Tether и Bitfinex.

Мумбаи, Индија, 69 милијардери

Мумбај се искачи на четвртото место со 69 милијардери, 13 повеќе отколку што имаше во 2023 година. Во овој град живее најбогатиот човек во Азија, Мукеш Амбани (116 милијарди долари).

Пекинг, Кина, 63 милијардери

Главниот град на Кина изгуби 32 милијардери од 2021 година. Со 63 милијардери, исто колку и минатата година, Пекинг е на петтото место меѓу градовите со најмногу милијардери во светот. Најбогат жител на Пекинг е Џанг Јиминг, основачот на познатата социјална мрежа TikTok.

Лондон, Обединетото Кралство, 62 милијардери

Еден европски град се најде на листата на градови со најголем број милијардери, а тоа е Лондон. Главниот град на Обединетото Кралство има 62 милијардери, додека лани имаше 63 и така го зазеде шестото место. Милијардерот со најголемо богатство во овој град е Лен Блаватник (32,1 милијарди долари). Тој е мнозински сопственик на Warner Music Group.

Шангај, Кина, 54 милијардери

Шангај е уште еден град кој се најде на престижната листа на градови со најголем број богати луѓе. Ги има 54, а најбогат жител е Колин Хуанг (38,9 милијарди долари). Тој е основач и поранешен извршен директор на компанијата за е-трговија „Pinduoduo“, која сега е најголемата земјоделска платформа во Кина.

Лос Анџелес, САД, 53 милијардери

Лос Анџелес со 53 милијардери го зазеде осмото место. Џон Ту, ко-основачот на Kingston Technology, е најбогатиот човек во најголемиот град во Калифорнија. На листата на најбогати се најдоа НБА ѕвездата Леброн Џејмс (1,2 милијарди долари), реалити ѕвездата Ким Кардашијан (1,7 милијарди долари) и пејачката Ријана (1,4 милијарди долари).

Сингапур, 52 милијардери

На деветтото место е островскиот град-држава Сингапур, кој на мала површина успеа да собере дури 52 милијардери во 2024 година. Едуардо Саверин (28 милијарди долари) е најбогатиот жител. Инаку, Бразилецот по потекло, Едуардо е еден од основачите на Фејсбуk

Сан Франциско, САД, 50 милијардери

На последното десетто место од градовите со најмногу милијардери во светот се наоѓа уште еден град во сојузната држава Калифорнија. Станува збор за Сан Франциско, кој има 50 милијардери, дури 13 повеќе отколку што имал во 2023 година. Дастин Московиц е милијардер број еден во овој град, а неговото богатство се проценува на 18,3 милијарди долари. Тој е исто така, според Едуардо Саверин, еден од основачите на социјалната мрежа Фејсбук