Мозаик 08.05.2018 12:41

Kако брзо да се ослободите од 3 – 4 кг

Kако брзо да се ослободите од 3 – 4 кг

Прв ден:

 

Појадок:

– 1 грејпфрут

– 2 парчиња леб и 2 лажички путер од кикирики или од семки од тиква

Ручек:

– 1/2 шоља ( 1 шоља = 220 гр.) туна или 1/2 шоља нискомасно сирење или германско сирење или 1/2 шоља сардина. Без додавање на масло (ако користите сардини од конзерва – исцедете го маслото).

– 2 парчиња интегрален леб

Вечера:

– 150 гр пилешко бело месо, може да користите обични растителни зачини но не и масло или зачини од типот вегета или зачин Ц.

– 1 шоља зеленчук (боранија, спанаќ, тиквички) на пареа, грилувано, свежо или кратко динстано.

– 1 шоља цвекло, морков или целер;

– 1 мало јаболко или крушка (јадете ги неизлупени)

– 1/2 шоља сладолед од ванила без шеќер (не се грижете поради калориите или мастите, само бидете сигурни дека сладоледот е без шеќер).

 

Втор ден! Ни останува уште еден ден…

 

Појадок:

– 1 варено јајце

– 2 парчиња интегрален леб

– половина банана со средна големина

Ручек:

– 1/2 шоља туна или 1/2 шоља сирење со намалена масленост или 1/2 шоља сардина без масло

– 2 парчиња нискокалоричен леб (едно парче околу 45 калории-најдобро интегрален)

Вечера:

– 150 домашен кефир

– 2 шољи зеленчук ( боранија, спанаќ, тиквички) на пареа или грилувано,свежо или кратко динстано

– 1 шоља цвекло, морков или целер;

– 1/2 банана

– 1/2 шоља сладолед од ванила без шеќер

 

Помина Вториот ден! Остана уште еден ден!

ТРЕТ ден ! Скоро сте завршиле со диетата!

 

Појадок:

– 4 солени крекери

– 1 парче сирење со намалена масленост

– 1 грејпфрут

Ручек:

– 1 варено јајце

– 2 парчиња нискокалоричен леб(интегрален)

Вечера:

– 1/2 шоља туна или 1/2 шоља сирење со намалена масленост или 1/2 шоља сардина без додавање на масло…се исто како првиот ден

– 2 парчиња нискокалоричен леб (интегрален)

– 1 шоља свекло, морков или целер

– 1 шоља карфиол или зелен зеленчук

– 1 јаболко

– 1/2 сладолед од ванила – без шеќер