Компании 06.12.2018 21:05

Нов удар денеска по апсењето на високиот челник на кинеска телекомуникациска компанија Huawei

Нов удар денеска по апсењето на високиот челник на кинеска телекомуникациска компанија Huawei

Индексот на германскиот DAX падна рано утрово за 1,6 проценти на 11,024.04 поени, францускиот KAK 40 за 1,5 проценти на 4,869.70 поени, додека британскиот FTSE 100 за 1,5 отсто на 6.818,32 поени.

Во Азија, хонконгшкиот индекс Hang Seng падна за 2,5 проценти на 26,156.38, јапонскиот Nikei за 1,9 проценти на 21,501.62 поени, јужнокорејскиот Kospi за 1,6 проценти на 2,068.69 поени, додека Шангај композит падна за 1 , 7% до 2.605,18 поени.

Акциите на азиските технолошки компании исто така се во загуба, акциите на јапонскиот Нинтендо паднаа за 4,1 отсто, Самсунг за 2,3 отсто и ЗТЕ за 5,7 отсто.

Веста дека заменик-претседателот и директор за финансии на Huawei, Менг Вангжу, беше уапсена во Канада идека и прети екстрадиција во САД, предизвика пад на акциите. Таа беше уапсена поради наводно кршење на санкциите на САД, според неименуван извор на агенцијата Ројтерс.

Апсењето на Менг може да ги усложни трговските разговори меѓу Кина и САД. Официјален Вашингтон за Huawei и другите кинески компании сметаат дека се можни кинески шпионски