Мозаик 30.11.2018 20:46

Природен лек против настинки

Природен лек против настинки

Брзо и едноставно решение кое ќе ве ослободи од главоболки и кашлање и е многу лесно да се направи, а исто така е многу вкусно. Сите состојки што ви се потребни се лесно достапни.

Ви треба шеќер, вода, лимон, мед, ѓумбир, каранфилче и шеќер во прав.

Подготовка:

Една полна шоља шеќер и една полна чаша вода ставете ги во тенџере. Исцедете половина лимон и додадете лажичка мед, ѓумбир и исецкано каранфилче. Ставете го на шпоретот и мешајте додека не зоврие, потоа намалете ја температурата и така мешајте 15-20 минути.

Смесата треба да биде густа и темна како сируп. Кога малку ќе се олади, на плех тава ставете хартија за печење, а потоа со лажица направете бонбони од подготвената мешавина. По 20 минути, откако ќе се ладат, попрскајте шеќер во прав над нив.