Култура

Пронајдени се 8 резултати на тема „Култура“
Актуелно

Не стивнуваат реакциите по скандалозната распределба на пари од Министерството за култура: АНДЕРФЕСТ остана без денар

Здружение на граѓани за организирање на културно уметнички активности АНДЕРФЕСТ Скопје излезе со реакција по скандалозното доделување...
Актуелно

Бужаровска: Владата нанесе непоправлива штета на културата, ги понижи сите дејци и нанесе срам по етничка основа

Румена Бужаровска, македонска писателка, книжевна преведувачка и професорка, се огласи на својот Фејсбук профил, по скандалозната...
Актуелно

Ме натеравте да се срамам од вас: Филиповски по скандалозната распределба со порака до Алаѓозоски, Бошњаковски, Каров…

Авторот на првата македонска рок енциклопедија, музичар и вљубеник во оваа уметност, Тошо Филиповски се обрати до советниците и заменик...