Актуелно,Економија 20.04.2018 11:00

Вртоглав раст на цените на нафтата

Вртоглав раст на цените на нафтата

Последен пат “брент” достигна ниво од 74 долари за барел беше 27 ноември 2014 година, според руската агенција Тас.

И покрај скокot на цената на нафтата, размена на рубљата  останува на ниско ниво од клучните глобални валути, и утрово, околу 11:10 часот по московско време,  девизниот  курс на рубљата во однос на доларот на Москва берза беше 60,99 рубљи за долар, што е за 0,23 отсто повеќе во споредба со вчерашната стапка на затворање.

Девизниот курс за еврото изнесуваше 75,52 рубли за евро, што е за 0,32 отсто повеќе од претходниот ден.

Во исто време, цената на американската “лесна” нафта WTI за испорака во мај денес се зголеми за 80 центи на 69,27 американски долари за барел на Њујоршката берза, додека во Лондон со кои се тргува по цена од 68,81 долари, според Њујорк агенцијата “Блумберг”.

Причината за скок на цената на нафтата е изненадувачки пад на американските акции и сега  трговци на нафтата ќе го фокусираат вниманието на утрешната средба на членовите и на оние кои  не се членки на Организацијата на земји извознички на нафта (ОПЕК) во Саудиска Арабија.